Η Εύη Χατζηδάκη, γνωστή για το φιλοζωικό της έργο, διέσωσε τον άρρωστο σκύλο που βλέπετε στις φωτογραφίες τον οποίο εντόπισε η Εύα Λατίφι πριν από μερικές μέρες στην Ανάβυσσο Αττικής δεμένο σ’ ένα δέντρο.
To ζώο ο βοσκός το είχε δέσει χωρίς τροφή και νερό για να πεθάνει αβοήθητο!
Ένας βοσκός, που έχει εκεί κοντά στο μαντρί του, είπε στις γυναίκες ότι το ζώο δεν είναι δικό του αλλά ότι το βρήκε να περιφέρεται και το έδεσε ο ίδιος με σχοινί στην ελιά – χωρίς τροφή και νερό – επειδή είναι άρρωστο και για μην κολλήσουν τα δικά του! Ο σκυλάκος που μεταφέρθηκε χάρη στο ενδιαφέρον της Εύης Χατζηδάκη στην Ελληνική Φιλοζωική Εταιρεία (Ε.Φ.Ε.) στις 6 Μαΐου διαπιστώθηκε ότι ευτυχώς πάσχει μόνο από ερλιχίωση και ψώρα και ξεκίνησε ήδη θεραπεία.
Δείτε το σχετικό βίντεο από τη διάσωση του ζώου:
Είναι ένα ήσυχο ζώο που σε περίπου 20 μέρες μόλις ολοκληρωθεί η θεραπεία θα χρειαστεί χώρο φιλοξενίας. Ο σκυλάκος είναι περίπου 5 ετών και σύντομα θα είναι περδίκι. Όποιος μπορεί να βοηθήσει για την κάλυψη των εξόδων της θεραπείας, των τροφών, των φαρμάκων ας καλέσει την κα Χατζηδάκη στο τηλέφωνο: 6944502450.
Ο σκυλάκος βρίσκεται σ’ ένα μικρό κλουβί της Ε.Φ.Ε. όπως είπε η κα Χατζηδάκη στο www.zoosos.gr και είναι απαραίτητο εκείνοι που θέλουν να βοηθήσουν να πηγαίνουν εκεί για τον βγάζουν βόλτα.
Η Πέλα Καλογήρου μέλος του συλλόγου «Παρέμβαση για τα Ζώα» μας ενημέρωσε πριν από λίγο για τον απαγχονισμένο σκύλο, που βρέθηκε μέσα σ’ ένα αυτοκίνητο στην Πρέβεζα. Το ζώο το φρόντιζαν οι εργαζόμενοι του συνεργείου της TOYOTAστην Βιομηχανική Περιοχή της Πρέβεζας και το βρήκαν σε αυτή την κατάσταση σήμερα το μεσημέρι. Το προς απόσυρση όχημα μέσα στο οποίο έγινε το έγκλημα βρίσκεται έξω από το συνεργείο.
Έξω από την εκκλησία του χωριού Σταυρός στην Καρδίτσας ένα μικρόσωμο σκυλί παρέμενε για μέρες σοβαρά τραυματισμένο, παράλυτο. Εντούτοις κάποιος φιλοτιμήθηκε να ενημερώσει για το…
Το Φιλοζωικό Σωματείο Κοζάνης «ΑΓΓΙΖΩΟ» έφερε στη δημοσιότητα άλλα ένα φριχτό έγκλημα, που διέπραξε αυτή τη φορά ένας 80χρονος κάτοικος του χωριού Βατερό, ο οποίος πυροβόλησε στο στόμα και σκότωσε τη σκυλίτσα, που βλέπετε, ενώ τραυμάτισε και το κουταβάκι της.
3 Σχόλια
Μαρία Παύλου
To επαναλαμβάνω ξανά υπάρχουν άνθρωποι και άνθρωποι.
Να έχουν χίλια καλά αυτοί οι ευαισθητοι άγιοι άνθρωποι.
To επαναλαμβάνω ξανά υπάρχουν άνθρωποι και άνθρωποι.
Να έχουν χίλια καλά αυτοί οι ευαισθητοι άγιοι άνθρωποι.
Ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια που βοηθανε αυτα τα σκυλια. Τους αξιζουν πολλα συγχαρητηρια.
...όντως!