Με ποινή φυλάκισης ενός έτους με αναστολή και χρηματική ποινή 5.000 ευρώ καταδικάστηκε στις 11 Δεκεμβρίου από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Τρικάλων ο άνδρας, ο οποίος στις 15 Ιουνίου του 2017 εγκατέλειψε έναν άρρωστο και σκελετωμένο σκύλο έξω από το χωριό Περδικοράχη.
Τον δράστη, που κατέβασε τον σκύλο από την καρότσα του αγροτικού του και τον παράτησε έξω από το χωριό, είδε τυχαία η Ελένη Μαργαρίτη, η οποία κατέγραψε την πινακίδα του οχήματος και έκανε καταγγελία στην Αστυνομία. Όπως εξήγησε στο www.zoosos.gr χρειάστηκαν πέντε μήνες εντατικής φροντίδας για να συνέλθει το ζώο, το οποίο αρχικά νοσηλεύτηκε και παρέμεινε για έναν μήνα σε κτηνιατρείο.
Η σκυλίτσα που την ονόμασαν ζωή υιοθετήθηκε τον Οκτώβριο του 2017 και στις φωτογραφίες και στο βίντεο μπορείτε να δείτε πως ήταν και πως είναι τώρα το ζώο μαζί με τα άλλα σκυλιά της οικογένειας της.
Καταγγελία στην Αστυνομία κατέθεσε στις 23 Νοεμβρίου ένας άνδρας ο οποίος διαπίστωσε ότι σ’ ένα περιφραγμένο χωράφι στην περιοχή του Γάβριου στο νησί της Άνδρου…
Tης Ελένης Ηλιοπούλου Την κακοποίηση ενός ακόμα ζώου από τον ιδιοκτήτη του στα Ίσθμια Κορινθίας έκανε γνωστή το φιλοζωικό σωματείο «Make it Pawsible» και όπως…
Έκκληση για να εντοπιστεί ο άνδρας, ο οποίος μετέφερε αλυσοδεμένο, κάτω από αυτές τις άθλιες συνθήκες το σκυλί που βλέπετε στη φωτογραφία κάνει το Φιλοζωικό Σωματείο Κοζάνης «ΑΓΓΙΖΩΟ». Ο άνθρωπος, που εντόπισε το ζώο σε αυτή την κατάσταση επί της οδού Μεγάλου Αλεξάνδρου, στην καρότσα του αγροτικού οχήματος στις 24 Δεκεμβρίου στην πόλη της Κοζάνης αν και το φωτογράφισε, δεν σκέφτηκε να βγάλει φωτογραφία και την πινακίδα του οχήματος.