Εκατοντάδες άγρια πουλιά κατασχέθηκαν χθες αφού βρέθηκαν να πωλούνται παράνομα στο παζάρι του Σχιστού στον Κορυδαλλό. Η επιχείρηση κατάσχεσης και σύλληψης των εμπόρων στο πλαίσιο του αυτοφώρου αποδεικνύει πόσο μεγάλη ζημιά προκαλούν στο περιβάλλον και στα άγρια πτηνά οι λεγόμενοι πουλοπιάστες που τα εμπορεύονται είτε για να ζουν αιχμάλωτα σε κλουβιά για όσο κελαηδούν είτε για «μεζέ».
Η ΑΝΙΜΑ που συμμετείχε στην διαδικασία απελευθέρωσης των υγειών πουλιών και φιλοξενεί όσα έχουν ανάγκη περίθαλψης τονίζει: Κατασχέθηκαν την Κυριακή από το παζάρι του Σχιστού, όπου επωλούντο παράνομα, σε μια συντονισμένη επιχείρηση της Αστυνομίας, της ομοσπονδιακής θηροφυλακής της Δ΄ Κυνηγετικής Ομοσπονδίας και του Δασαρχείου Αιγάλεω.
Τα είδη που κατασχέθηκαν.
Η ΑΝΙΜΑ παρέλαβε τα κατασχεμένα πουλάκια και αξιολόγησε ποια μπορούσαν να απελευθερωθούν άμεσα. Ευτυχώς τα περισσότερα ελευθερώθηκαν, μιας και ήταν φρεσκοπιασμένα και δεν είχαν προλάβει να πάθουν σοβαρές ζημιές από την παραμονή τους στα κλουβιά. Χαρήκαμε για την επιτυχία του εγχειρήματος, παραμένει όμως πάντα το ερώτημα: Ως πότε η πολιτεία θα επιτρέπει το αίσχος του Σχιστού κάθε Κυριακή;
Τί την εμποδίζει να το κλείσει μια για πάντα; Η ΑΝΙΜΑ, όπως και η Ορνιθολογική, μέχρι και στον εισαγγελέα έχουμε καταθέσει για το θέμα αυτό, και τίποτε δεν έγινε-απολύτως τίποτε. Ευτυχώς τουλάχιστον οργανώνονται δυο-τρεις επιχειρήσεις τον χρόνο από τους προαναφερθέντες, οπότε κάποια πλασματάκια βρίσκουν την ελευθερία τους κι εμείς στην ΑΝΙΜΑ προσπαθούμε να "επιδιορθώσουμε" κάμποσα ακόμη, για να πετάξουν κι αυτά κάποια στιγμή ελεύθερα. Οι έμποροι που συνελήφθησαν πέρασαν στην διαδικασία του αυτοφώρου...».
Η Γεωργία Στεφανάκη, πρόεδρος του φιλοζωικού συλλόγου «Ζωόφιλη Δράση» μας ενημέρωσε, ότι σήμερα το πρωί στις 07:00 στον κόμβο για Καλέσα στο Ηράκλειο Κρήτης κάποιος άνδρας ηλικίας 45-50 ετών, που οδηγούσε ένα μηχανάκι μπλε μάρκας Paggio με αεροβόλο όπλο (τύπου καραμπίνα), πυροβόλησε τα σκυλιά, που βρίσκονταν εκεί.
Την κακοποίηση ενός αλόγου ή και άλλων επί χρόνια που συμβαίνει στην Αμμουλιανή Χαλκιδικής καταγγέλλει και μέσω του www.zoosos.gr η Ρόζα Ρούσσου πρόεδρος και ιδρύτρια…
Τα 250 σκυλιά που φιλοξενούνται στο Ικόνιο Περάματος σε χώρο που έχει παραχωρηθεί από τον αρμόδιο δήμο στα σωματεία «Αδέσποτη Ελπίδα», «Ζωοφιλικός Σύλλογος Περάματος» και…