Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
διαβάστε επίσης
«Απαγορεύεται η διάθεση πουλερικών και πτηνών οποιασδήποτε ηλικίας και οποιουδήποτε είδους σε υπαίθριες λαϊκές αγορές. Η διάθεση πουλερικών και πτηνών κατ’ οίκον επιτρέπεται μετά από…
Της Χριστίνας Βασδόκα*
Βράδυ Παρασκευής. Και είμαστε έτοιμοι για έξοδο. Η παρέα περιμένει. Στην διαδρομή από Άψαλο για Αριδαία, καλή διάθεση, ανέμελες συζητήσεις, καμία έγνοια. Ώσπου μέσα στο σκοτάδι, στην άκρη του δρόμου, το βλέπουμε. Ένας σκύλος, κυνηγόσκυλο. Ή μήπως, ένας πρώην σκύλος; Αυτό που αντικρίσαμε ήταν ένας σκελετός, μία μάζα κόκαλα, ένα φάντασμα. Φρένα, αλάρμ και όπισθεν. Σιγά – σιγά έξω, γλυκομιλητά, καλοπιάσματα.
Κύριε υπουργέ, ποιον να καλέσουμε, ώστε να τιμωρηθεί ο ιδιοκτήτης αυτού του ζώου; Έχετε κάποια ιδέα; Την Αστυνομία; Τη Δημοτική Αστυνομία; Το Λιμενικό; Την Αεροπορία; Την Πυροσβεστική; Τις Ε.Κ.Α.Μ.;
Κύριε υπουργέ, έτσι φροντίζουν οι κάτοικοι αυτής της χώρας τα ζώα τους…
Γι’ αυτό την επόμενη φορά, που θα αναλάβετε – αν επανεκλεγείτε – αρμοδιότητα, η οποία θα προβλέπει την ενασχόληση σας με τα δικαιώματα των ζώων και την προστασία τους, θυμηθείτε αυτή την εικόνα.