Με αφορμή τον μαρτυρικό θάνατο ενός ακόμα αρσενικού ελαφιού του είδους Dama – dama που εντοπίστηκε νεκρό στις 3 Νοεμβρίου στην περιοχή Ίστριο στο νησί της Ρόδου θυμίζουμε πως αυτές λειτουργούν πολύ συχνά ως θανάσιμες παγίδες.
Συρμάτινες, πλαστικές περιφράξεις αλλά και δίχτυα λειτουργούν ως παγίδες...
Οι φωτογραφίες του δασολόγου Σταμάτη Χουρδάκη, που υπηρετεί στο νησί, είναι μόνο ένα χαρακτηριστικό δείγμα των όσων υφίστανται τα Dama - dama. Συχνά οι εργαζόμενοι στη Διεύθυνση Δασών Δωδεκανήσου καλούνται να απελευθερώσουν τα ζώα και το καταφέρνουν, αφού πλέον έχουν μάθει πολύ καλά πως να του κάνουν. Εντούτοις τα θύματα δεν είναι λίγα. Όσο φυσικός βιότοπος των ελαφιών από την ανθρώπινη δραστηριότητα (αποψίλωση δασών, πυρκαγιές, επέκταση οικισμών, καταπατήσεις γης, επέκταση καλλιεργήσιμων εδαφών) συρρικώνεται τόσο τα ζώα θα πλησιάζουν για να τραφούν από τις καλλιέργειες.
Τότε είναι που μπλέκονται τα κέρατα τους στα δίχτυα, στα συρματοπλέγματα, ακόμα και στα ποτιστικά συστήματα. Αν οι άνθρωποι, που νοιάζονται τα εντοπίσουν νωρίς συνήθως σώζονται. Αν οι μέρες περάσουν πεθαίνουν αβοήθητα από την δίψα και την πείνα.
Στις 20 Οκτωβρίου 2016 οι δασολόγοι ενημερώθηκαν για ελάφια που είχαν παγιδευτεί σε λάστιχα ποτίσματος. Το ένα ζώο ήταν νεκρό το δεύτερο επέζησε και σώθηκε...
...
...
...
Μάχη για το ζευγάρωμα
Φυσικά δεν είναι λίγες οι φορές που τα ζώα τραυματίζονται κατά την αναπαραγωγική περίοδο. Τα δύο ελάφια που βλέπετε εντοπίστηκαν εξαντλημένα με μπλεγμένα τα κέρατα τους την 1η Οκτωβρίου στην περιοχή του Άη Γιάννη ανάμεσα σε Ίστριο και Απολακκιά. Οι δασοφύλακες κατάφεραν να τα απελευθερώσουν καθώς υπολογίζεται ότι πάλευαν από το προηγούμενο βράδυ...
...
...
Στο βίντεο που ακολουθεί θα δείτε την διάσωση ενός ελαφιού που είχε παγιδευτεί σε δίχτυα στην Απολακκιά της Ρόδου στις 9 Ιουνίου 2016.
Στο Λουτρό της Ημαθίας πριν από μερικές μέρες εντοπίστηκε να περιφέρεται μια δύστυχη σκυλίτσα, η οποία είχε μια πολύ βαθιά πληγή στον λαιμό της. Το σχοινί με το οποίο ήταν προφανώς δεμένη για μήνες – από τότε που ήταν κουτάβι – την έπνιγε και είχε γίνει θηλιά, που είχε ενσωματωθεί στο δέρμα της.
Στο κτίριο του Ωδείου Αθηνών στεγάζεται προσωρινά το Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης το οποίο φιλοξενεί από τις 14 Φεβρουαρίου έως τις 26 Μαΐου 2013 την πρώτη αναδρομική έκθεση του εικαστικού καλλιτέχνη Δημήτρη Αληθεινού. Μετά από καταγγελία, που έγινε στο www.zoosos.gr, επισκεφθήκαμε χθες την έκθεση και διαπιστώσαμε πως μεταξύ των αντικειμένων που είναι εκτεθειμένα ότι χρησιμοποιείται ως αντικείμενο τέχνης ένα πουλάκι το οποίο βρίσκεται μέσα σε κλουβί. Το έργο φέρει τις εξής πληροφορίες «Χωρίς τίτλο, 1971 Κλουβί, κρανίο, καναρίνι Ευγενική παραχώρηση του καλλιτέχνη 1971».