Στις αρχές Απριλίου ο Μileta Sretenovic, που είναι Σέρβος και κατοικεί μόνιμα στη Λέσβο, υιοθέτησε την Μπέλα, τον θηλυκό γάιδαρο ο οποίος στις 11 Ιανουαρίου 2016 εντοπίστηκε να κείτεται στην άσφαλτο σοβαρά τραυματισμένος κοντά στο χωριό Αφάλωνας της Λέσβου καθώς κάποιος τον είχε δέσει και τον είχε σύρει στην άσφαλτο.
Ο Φιλοζωικός Σύλλογος Λέσβου «Ο Παν» ανέλαβε την φροντίδα του ζώου καθώς η κατάσταση του ήταν εξαιρετικά σοβαρή και μετά από τρεις μήνες η Μπέλα μεταφέρθηκε στην ιδιωτική έκταση του Ζούκο, που έχει εμπειρία στη φροντίδα ιπποειδών, στην κόλπο της Καλλονής και θέλησε να προσφέρει σε αυτό το πολύ ταλαιπωρημένο πλάσμα ό,τι καλύτερο.
Η κηδεμόνας του Στούπη εντοπίστηκε και η επανένωση τους είναι πλέον γεγονός. Ο Στούπη είναι ο σκύλος, ο οποίος βρέθηκε μετά την πυρκαγιά σοβαρά τραυματισμένος…
Τον σκύλο που εγκλωβίστηκε σ’ ένα φυσικό πηγάδι σε ορεινή περιοχή της Ξάνθης κατάφεραν να βγάλουν σώο και αβλαβή τα μέλη της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης…