Στην πόλη της Καρδίτσας περιφερόταν το σκυλί που βλέπετε, το οποίο πιθανότατα κάποιος εγκατέλειψε με αποτέλεσμα το τρίχωμα του με το πέρασμα του χρόνου για γίνει «πανοπλία» που όμως αντί να το προστατεύει, το βασάνιζε αφού οι τσίβες και τα άγανα του προκαλούσαν διαρκώς πόνο.
Ένα ακόμα εξαθλιωμένο πλάσμα...
Το σκυλί στις 11 Δεκεμβρίου εντοπίστηκε από μέλη του Φιλοζωικού και Πολιτιστικού Σωματείου Καρδίτσας «Διασώζω» και μεταφέρθηκε αμέσως σε κτηνιατρείο και στη συνέχεια για την απαραίτητη περιποίηση.
Μετά το κούρεμα, μπάνιο, εξετάσεις αίματος, έλεγχο αυτιών και καθαρισμό δοντιών διαπιστώθηκε ότι είναι ένα πλάσμα περίπου 9 ετών, που ζυγίζει 7 κιλά, στο ένα του αυτί είχε άγανα και στο δεύτερο του έχει υποστεί ρήξη τυμπάνου, ενώ κάποια δόντια του κουνιούνται και άλλα λείπουν. Παρά την κακοπέραση ο σκυλάκος είναι αιματολογικά υγιής. Τα μέλη του «Διασώζω» απευθύνουν έκκληση για την υιοθεσία ή την φιλοξενία του Σέμι.
Συγκεκριμένα τονίζουν: «Είναι από εκείνα τα άτυχα πλάσματα που δεν νοιάζεται κανείς για το πώς επιβιώνουν. Πόσους μήνες άραγε ζει έτσι; Σαν να κουβαλά μία κουβέρτα στο κορμί του, βαριά και άκαμπτη. Τον πήραμε στην φροντίδα μας... Αν αγγίζει έστω και λίγο την ψυχή σας βοηθήστε μας να του προσφέρουμε μία όμορφη ζωή… Βοηθήστε όσο μπορείτε παρακαλώ. Τον ονομάσαμε Semi».
Αν μπορείτε να τον φιλοξενήσετε ή να τον υιοθετήσετε καλέστε την Ερμιόνη Γιαννακού στο τηλέφωνο: 6930434093 (what's up).
Αν θέλετε να βοηθήσετε προσφέροντας χρήματα μπορείτε να το κάνετε στην Τράπεζα Πειραιώς
Αριθμός Λογαριασμού: 6244 1391 89068
Όνομα δικαιούχου: Φιλοζωικό και Πολιτιστικό Σωματείο Καρδίτσας «Διασώζω»
Μετά από περίπου δυόμιση μήνες νοσηλείας η θαλάσσια χελώνα του είδους caretta caretta που εντοπίστηκε σοβαρά τραυματισμένη στη Νάξο απελευθερώθηκε στο Σούνιο στις 9 Δεκεμβρίου…
Χάρη στην κινητοποίηση των μελών των δύο φιλοζωικών σωματείων της Λάρισας του «Anim.A.L. (Animal Adoptions Larissa)» και του «Αδέσποτοι Εθελοντές Λάρισας» στις 14 Οκτωβρίου ο…