Ακόμα ένα φρικτό έγκλημα εις βάρος ενός ανυπεράσπιστου ζώου που διαπράχθηκε στο νησί της Κεφαλλονιάς φέρνει στη δημοσιότητα ο Peter Lee – γνωστός για την φιλοζωική του δράση στην περιοχή – καθώς το απόγευμα της 27ης Δεκεμβρίου κάνοντας τυχαία βόλτα στην περιοχή Άμμες από την μυρωδιά της σήψης και μετά από αναζήτηση εντόπισε το πτώμα ενός σκύλου που κάποιος είχε δέσει και στα πόδια και στο κεφάλι με σχοινί και είχε πετάξει σε γκεμό κοντά στην θάλασσα.
Ο Διονύσης Καππάτος γραμματέας του Συλλόγου Ζωόφιλων Δήμου Κεφαλλονιάς «Ντορίς» εξήγησε στο www.zoosos.gr ότι μόλις ο κ. Lee βρήκε το πτώμα ενημέρωσε τον «Ντορίς» για το φρικτό εύρημα και επί τόπου πήγε η κα Μασσάδο που περιγράφει ως εξής τα όσα βίωσε: «...πνεύμα των Χριστουγέννων και παραμύθια της Χαλιμάς... Όταν έρχεσαι κατάφατσα με την πιο άγρια αποκάλυψη του χειρότερου ανθρώπινου προσώπου...
Όταν διαπιστώνεις την βαριά αρρώστια που κάποιοι ανώμαλοι κουβαλάνε και δολοφονούν με αυτό το τρόπο ζώα...το πνίγουν αργά βασανιστικά και με το ίδιο σχοινί δένουν τα πόδια του για να σιγουρευτούν ότι με κάθε κίνηση του άτυχου σκυλιού αυτό θα πνίγεται όλο και πιο πολύ... μέχρι να πεθάνει... και μετά να πετάξεις το άψυχο σώμα του στο γκρεμό... ή μην το πέταξες ρε άθλιε και μισοζώντανο για να ευχαριστιέσαι βλέποντας το από ψηλά να πνίγεται αργά... σαδιστικά...
Φρικιαστικές στιγμές σήμερα το απόγευμα στις Άμμες, όταν μαζί με τον Πήτερ προσπαθήσαμε και καταφέραμε τουλάχιστον να ανασύρουμε και να θάψουμε το σώμα του άτυχου ζώου που βρισκόταν σε διαδικασία αποσύνθεσης…
Πως έχουμε καταντήσει έτσι το ανθρώπινο γένος Θεέ μου...
Ντροπή, μόνο ντροπή αισθανόμαστε…
Μιλήστε ρε άνθρωποι... μιλήστε… αύριο μπορεί να είναι ένας από μας εκεί κάτω στη θέση του ζώου...δεν καταλαβαίνετε ότι μιλάμε για πολύ επικίνδυνο άτομο» επισημαίνει η κα Μασσάδο. Στις φωτογραφίες και στο βίντεο βλέπετε καρέ - καρέ από που κατάφεραν να βγάλουν το πτώμα του ζώου για να το θάψουν...
Στις 9 Νοεμβρίου η 54χρονη Τίνα Δερβίση βγήκε από το σπίτι της στη Λαμία για να ταΐσει τα αδέσποτα όπως κάνει καθημερινά αλλά δέχτηκε επίθεση από έναν άνδρα που ενοχλήθηκε όταν την είδε να φροντίζει ένα σκελετωμένο ζώο, το οποίο εντόπισε να περιφέρεται στην οδό Τυμφρηστού.
Με μια καραμπίνα κάτοικος της Κομοτηνής σήμερα το μεσημέρι γάζωσε στην κυριολεξία τον σκύλο, που βλέπετε, και τον εκτέλεσε πυροβολώντας αρκετές φορές μπροστά στα μάτια…
Σκότωσε το κουτάβι αλλά καταδικάστηκε μόνο για οπλοχρησία! Σήμερα στο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Μυτιλήνης δικάστηκε ο κατηγορούμενος Σαράντος Κ. ένας υπερήλικας κάτοικος του χωριού Φίλια της…