Εθελόντρια της Ομάδας Προστασίας Αδέσποτων «Φιλαράκια Καμένων Βούρλων» έσωσε στις 3 Ιανουαρίου τον σκύλο που εντόπισε τυχαία να περιφέρεται επί της οδού Γερασίμου Βασιλειάδη κοντά στην εκκλησία. Το ζώο που είχε παγιδευτεί μέσα στο κουτί της κονσέρβας η Ευαγγελία κατάφερε να το απελευθερώσει με προσεκτικές κινήσεις χρησιμοποιώντας και λίγο λάδι…
Πάντα μαζεύουμε τα απορρίμματα
Έχουμε γράψει πολλές φορές εδώ ότι ειδικά όσοι ταΐζουν αδέσποτα θα πρέπει να φροντίζουν την καθαριότητα του χώρου όχι μόνο γιατί ο νόμος το επιβάλλει, όχι μόνο για να μην έρχονται σε σύγκρουση με τους γείτονες που δεν αγαπούν τ’ αδέσποτα αλλά κυρίως για να προστατέψουν τα ίδια τα ζώα. Ποτέ δεν αφήνουμε τενεκεδάκια, κονσέρβες και άλλα δοχεία διάσπαρτα.
Είναι πολύ σημαντικό όσοι ταΐζουν αδέσποτα να μαζεύουν τις κονσέρβες και να τις τοποθετούν στους κάδους ανακύκλωσης και πριν τις πετάξουν να τσαλακώνουν το στόμιο τους ώστε τέτοια ατυχήματα να αποφεύγονται.
Δικαίωμα των ζώων υποχρέωση των ανθρώπων
Όλοι εμείς που αγαπάμε τα ζώα οφείλουμε να τοποθετούμε έξω από το σπίτι μας ή σε δημόσιους χώρους δοχεία νερού ή και φαγητού. Ο νόμος μας το επιτρέπει αρκεί να τηρούμε τους κανόνες καθαριότητας και υγιεινής. Η σίτιση και το πότισμα των ζώων είναι υποχρέωση των ανθρώπων και δικαίωμα αυτών των πλασμάτων.
Ο νόμος 4235/2014 άρθρο 46 παράγραφος ε συγκεκριμένα αναφέρει: «10. Την ευθύνη για την επίβλεψη και τη φροντίδα των επανεντασσόμενων αδέσποτων ζώων έχουν, από κοινού, οι Δήμοι, οι οποίοι μάλιστα δύνανται να δημιουργήσουν και σημεία παροχής τροφής και νερού για τα ζώα αυτά, καθώς και τα συνεργαζόμενα με αυτούς φιλοζωικά σωματεία και ενώσεις. Δεν απαγορεύεται η παροχή τροφής και νερού σε αδέσποτα ζώα συντροφιάς από φιλόζωους πολίτες, υπό την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καθαριότητας και υγιεινής».
Σημαντική και καθόλου αμελητέα είναι η τροφή, που συγκεντρώνεται για τα αδέσποτα σκυλιά και γατιά του Ηρακλείου Κρήτης και στον τροφοσυλλέκτη, ο οποίος έχει τοποθετηθεί στο σούπερ μάρκετ «ΑΒ Βασιλόπουλος».
Στο πλαίσιο του αυτοφώρου μετά από καταγγελία συνελήφθη και δικάστηκε στις 14 Αυγούστου από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Καλαμάτας ένας βοσκός ο οποίος είχε τα δύο…
Στις 27 Απριλίου στον Σταθμό Πρώτων Βοηθειών της ΑΝΙΜΑ στην Καλλιθέα έφτασε ένα ορφανό κουναβάκι που κάποιος βρήκε στα Γιάννενα. Το μωρό μεγαλώνει πίνοντας ακόμα γάλα και καθημερινά το φροντίζουν οι εθελοντές του συλλόγου.