Λιγοστοί είναι εκείνοι που από διπλανά χωριά πηγαίνουν, όταν μπορούν, και ταΐζουν τα δεκάδες αδέσποτα σκυλιά που ζουν στο ακατοίκητο χωριό Μαυροπηγή Κοζάνης του Δήμου Εορδαίας.
Ο οικισμός, που εγκαταλείφθηκε εξαιτίας της εξόρυξης λιγνίτη από την Δ.Ε.Η. στην ευρύτερη περιοχή, αποτελεί συχνά μέρος εγκατάλειψης των ανεπιθύμητων σκυλιών με αποτέλεσμα ο αριθμός των ζώων να είναι μεγάλος, αλλά το ακριβές νούμερο κανείς δεν τον γνωρίζει αφού άλλοι κάνουν λόγο για 30 και κάποιοι για περίπου 100.
Τα ζώα, άρρωστα αφού δεν είναι ούτε εμβολιασμένα, ούτε στειρωμένα και πολύ πεινασμένα, σχηματίζουν αγέλες και συχνά αλληλοσπαράσσονται.
Οι φωτογραφίες που έστειλε σήμερα στο www.zoosos.gr κάτοικος του χωριού Ποντοκώμη ο οποίος όποτε μπορεί πηγαίνει και βάζει σε κάποια τροφή δείχνουν μόνο μερικά από τα αδέσποτα μεταξύ των οποίων βλέπουμε, όπως είναι επόμενο, σκελετωμένα, άρρωστα και φυσικά κουτάβια που κρύβονται στα άδεια κτίρια…
Ο Δήμος Εορδαίας, που είναι αρμόδιος και γι’ αυτά τα ζώα, τι κάνει; Αν μπορείτε να βοηθήσετε με τροφές επικοινωνήστε με τη Λίτσα στο τηλέφωνο: 6978837970.
Έκκληση μέσω της ομάδας στο facebook «Φιλόζωοι Τήνου» απευθύνει η Σωτηρία Αναγνώστου για τη διάσωση μιας κατσίκας που εντοπίστηκε στην περιοχή του Εξωμβούργου να υποφέρει…
Καταγγελία κατ’ αγνώστου κατέθεσε στο Α.Τ. Πύργου στις 19 Ιανουαρίου η Μαρία Αρβανιτίδου εντεταλμένη δημοτική σύμβουλος για τα αδέσποτα στον Δήμο Θεσσαλονίκης, σχετικά με το…
Στην Οβρυά της Αχαΐας πρόσφατα από κάτοικο της περιοχής εντοπίστηκε o σκύλος που βλέπετε στις φωτογραφίες ο οποίος για καιρό περιφέρεται με μια συρμάτινη θηλιά…
1 Σχόλιο
Αλεξ
Με ποιόν μπορεί να επικοινωνήσει όποιος επιθυμεί να βοηθήσει??
Με ποιόν μπορεί να επικοινωνήσει όποιος επιθυμεί να βοηθήσει??