Ένα σκυλάκι έπεσε σε μια μικρή εγκοπή του τοιχίου της διώρυγας του Ισθμού στην Κόρινθο και εντοπίστηκε εκεί σήμερα το μεσημέρι. Η Πυροσβεστική πήγε επί τόπου, όμως χρειάστηκε να επέμβουν οι άνδρες της Α' Ε.Μ.Α.Κ. Ελευσίνας για τον απεγκλωβισμό του ζώου.
Στους διασώστες και στους πυροσβέστες αξίζουν πολλά μπράβο για την ευαισθησία, την ετοιμότητα και την αποτελεσματικότητα τους!
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ζώων, η φιλοζωική οργάνωση ANIMAL ACTION (πρώην GAWF) λανσάρει στο διαδίκτυο τη νέα της ενημερωτική καμπάνια που φέρει τον δεικτικό και χαριτωμένο τίτλο «O Πηδηχτούλης».
Ένα βίντεο - που τράβηξε στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο στα Σπάτα η Έλενα Τρίπατζη τον Σεπτέμβριο του 2011 - αποτυπώνει τα σημάδια της στερεοτυπικής συμπεριφοράς που εμφανίζουν τα αιχμάλωτα ζώα, τα οποία ζουν εγκλωβισμένα σε κλουβιά. Σύμφωνα με τους ειδικούς στερεοτυπική ονομάζεται μια ΜΗ φυσιολογική συμπεριφορά που επαναλαμβάνεται σταθερά και μονότονα και που κάτω από κανονικές συνθήκες ΔΕΝ παρατηρείται και δεν χαρακτηρίζει το συγκεκριμένο είδος ζώου.
Με ανάρτηση του στο facebook το δικηγορικό γραφείο της Ευσταθίας Λ. Γρανιτσιώτη επισημαίνει ότι ο Μιχάλης Φλέγκας ο ιδιοκτήτης του Όλιβερ έχει δώσει συμπληρωματική κατάθεση…
mpravo sta palikaria ayta....polla mpravo....
Μ Π Ρ Α Β Ο ! - B R A V O !
στη φωτογραφια με τα SOS τα αλλα δεν μπορουσατε να τα γραψετε Ελληνικα?ΗΜΑΡΤΟΝ
Μπράβο! Σώθηκε ένα πραγματικό κουκλάκι! Μια ψυχούλα!
Real heroes ! Congratulations..all of you deserve a gold medal ! Bravo !
Bravo sta pedhia 🙂
συγχαρητηρια στα παληκαρια της πυροσβεστικης και των εκαμ, μεσα στη μαυριλα που ζουμε αυτες οι "νικες" δινουν κουραγιο σε ολους μας
α καλα 3 ημερες εκυ ητανε,μονο σημερα εβγαλε???? τουλαειχιστων καλο τελιοσ,ΙΩΘΕΤΗΤΗΚΕ
πηρες για πηροζβεστηκη?