Ο Κάσπερ είναι ένα πανέμορφος σκύλος ράτσας Τεριέ περίπου 10 μηνών, που τον παράτησαν στη Βέροια Ημαθίας πριν λίγο καιρό. Στα πίσω πόδια έχει κάποιο πρόβλημα και δεν μπορεί να τα πατήσει, αλλά έμαθε να περπατάει με τα δύο μπροστινά. Ευτυχώς δεν φαίνεται να πονάει.
Οι ακτινογραφίες έδειξαν, ότι πρόκειται για παλιό τραύμα. Έχει εξάρθρωμα στην άρθρωση του ισχίου και κάταγμα στη λεκάνη (κοτύλη). Πρέπει να πάει στην Κτηνιατρική Σχολή του Α.Π.Θ., μάλλον θα χρειασθεί κάποιο πολυδάπανο χειρουργείο, όμως εκτός από τα έξοδα το θέμα είναι τι θα απογίνει μετά.
Ο Σύλλογος Ζωοφίλων Ημαθίας ΖΩ.Η. φροντίζει τον Κάσπερ σε μια αποθήκη που του παραχώρησε προσωρινά ο Δήμος Βέροιας. Η αποθήκη πρέπει να αδειάσει άμεσα και δεν υπάρχει κατάλληλος χώρος φιλοξενίας για τον γλυκούλη Κάσπερ. Είναι ζωηρός, χαρούμενος και πολύ φιλικός με όσους εμπιστεύεται. Θα πέσει άραγε κάποιο βλέμμα αγάπης επάνω του, ώστε να έχει μια αξιοπρεπή ζωή;
Για περισσότερες πληροφορίες προσωρινή φιλοξενία ή υιοθεσία καλέστε την πρόεδρο του Συλλόγου Ζωοφίλων Ημαθίας ΖΩ.Η., Βάσω Τάκη, στο τηλέφωνο: 6932726576. Σύλλογος Ζωόφιλων Ημαθίας ΖΩ.Η. (Αρ. Πρ. Βέροιας 4/2-2-2006).
Η Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης με ανακοίνωση της εκφράζει τη θλίψη και την ανησυχία της. Συγκεκριμένα τονίζει ότι «ενώ διανύουμε ήδη την 5η ημέρα…
Μέσω facebook φιλοζωικοί φορείς και κτηνίατροι δημοσιεύουν, ειδικά αυτή την εποχή, φωτογραφίες με άγανα, ξερόχορτα που αφαιρούνται από τα πιο απίθανα σημεία του σώματος σκυλιών…
Ο Δήμος Θεσσαλονίκης μετά το δημοσίευμα του www.zoosos.gr και την πίεση που άσκησαν κάτοικοι της περιοχής περισυνέλλεξε σήμερα το άρρωστο σκυλί που περιφερόταν στην περιοχή…