Με τη βοήθεια της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Βέροιας, που ανταποκρίθηκε στην έκκληση των φιλόζωων απεγκλωβίστηκε στις 7 Φεβρουαρίου το θηλυκό σκυλί το οποίο βρέθηκε σφηνωμένο στα κάγκελα ενός σπιτικού έξω από την Βέροια. Σύμφωνα με την Βάσω Τάκη, το ζώο που αποδείχτηκε φιλικό, το είδαν τυχαία και χάρη στους τρεις πυροσβέστες που πήγαν στο σημείο και έκοψαν την σκουριασμένη καγκελόπορτα.
Το ζώο στάθηκε τυχερό!
Η κα Τάκη επισημαίνει: «Την σκυλίτσα, που την ονομάσαμε Ανίτα, την μεταφέραμε στο κτηνιατρείο του Ανδρέα Χατζησαλάτα για αιματολογικές εξετάσεις, ευτυχώς δεν έχει λεϊσμανίωση, ούτε ερλιχίωσης, έχει μόνο ψώρα που θα αντιμετωπιστεί με χάπια και θα πάρει αντιβίωση για λίγες μέρες για τις πληγές.
Αύριο θα την μεταφέρουμε στο καταφύγιό μας, όπου θα παραμείνει για την θεραπεία και μετά να στειρωθεί. Είναι πολύ νεαρή στην ηλικία και δείχνει ότι έμενε σε κάποια αυλή ή σπίτι, έχει σημάδια από λουράκι στο λαιμό, δεν έχει φυσικά τσιπ και προφανώς εγκαταλείφθηκε όταν ήρθε σε αυτήν την κατάσταση». Όποιος θα ήθελε να βοηθήσει οικονομικά τον Σύλλογος Ζωόφιλων Ημαθίας μπορεί να επικοινωνήσει με την κα Τάκη εδώ μέσω facebook.
Ο Φιλοζωικός Σύλλογος Φθιώτιδας απευθύνθηκε γραπτώς στον δήμαρχο Στυλίδας, Απόστολο Γκλέτσο, ώστε και να τον ενημερώσει για τα προβλήματα με τα οποία έρχονται καθημερινά αντιμέτωπα τα μέλη του αλλά και για να του θυμίσουν, τι οφείλει, να πράξει η δημοτική αρχή, για τη διαχείριση των αδέσποτων ζώων εναρμονιζόμενη με τον νόμο 4039/2012.
Ο Πλούτωνας, είναι ένας αδέσποτος σκύλος που στις 18 Ιουνίου κατέρρευσε αιμόφυρτος στην αυλή του Δημοτικού Σχολείου Πλατάνου του Δήμου Αλεξάνδρειας Ημαθίας μέσα στο οποίο…
Στις εγκαταστάσεις της ΑΝΙΜΑ στην Καλλιθέα της Αττικής εστάλη για περίθαλψη ο γλάρος που διασώθηκε στις 15 Σεπτεμβρίου καθώς κατάπιε 15 αγκίστρια αρπάζοντας το δόλωμα…