Με τη συμμετοχή Ελλήνων καλλιτεχνών και την αιγίδα περιβαλλοντικών οργανώσεων δημιουργήθηκε το ενημερωτικό σποτ «Ελευθέρωσε τον φίλο σου - Free your friend» που μας δείχνει μέσα σε μόλις δύο λεπτά τι πραγματικά είναι τα δελφινάρια και πόσο υποφέρουν τα κητώδη (δελφίνια, φάλαινες κ.ά.), τα θαλάσσια θηλαστικά τα οποία εξαναγκάζονται να ζουν εκεί αιχμάλωτα για να «απολαμβάνουμε» τις κωλοτούμπες τους, ώστε να εισπράττουν χρήματα οι ιδιοκτήτες αυτών των επιχειρήσεων - χώρων μαρτυρίου για άγρια ζώα.
Σε αυτό το τηλεοπτικό σποτ, που θα το δείτε και από κάποιους τηλεοπτικούς σταθμούς τις επόμενες μέρες, ενώνουν ουσιαστικά τις φωνές τους όλοι εκείνοι που αντιτάσσονται στην αιχμαλωσία και τελικά στην κακοποίηση των δελφινιών η οποία στην Ελλάδα συμβαίνει εδώ και χρόνια στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο στα Σπάτα.
Οι λιγοστοί, που αντιδρούν, ουσιαστικά πάνε κόντρα στην προπαγάνδα σχεδόν όλων των Μ.Μ.Ε. της χώρας και δυστυχώς της πλειοψηφίας των εκπροσώπων του «πολιτισμού» και της ψυχαγωγίας, οι οποίοι στηρίζουν αυτό το θέαμα παρουσιάζοντας το Αττικό Ζωολογικό Πάρκο ως χώρο διασκέδασης και όχι ως χώρο βασανισμού άγριων ειδών.
«Ελευθέρωσε τον φίλο σου - Free your friend»
Η Ελισάβετ Δημητρά που ήταν επιφορτισμένη με την οργάνωση παραγωγής μαζί με την Βάλια Στεφανουδάκη - που είχε και την ιδέα της δημιουργίας του - εξήγησε στο www.zoosos.gr πως αν και για τα γυρίσματα χρειάστηκαν μόλις μία ημέρα, πέρασαν δύο μήνες έως ότου ολοκληρωθεί το μοντάζ.
Ηθοποιοί και τραγουδιστές ένωσαν τις φωνές τους κόντρα στην προπαγάνδα των ΜΜΕ που παρουσιάζουν το Αττικό Ζωολογικό Πάρκο στα Σπάτα και το δελφινάριο του ως χώρο διασκέδασης...
Σύμφωνα με τους διοργανωτές «αυτό το τηλεοπτικό σποτάκι αποτελεί μία ιδιωτική πρωτοβουλία που έγινε υπό την αιγίδα των Περιβαλλοντικών Μη Κερδοσκοπικών Οργανώσεων: The Dolphin's Voice e.V., iSea & Ινστιτούτο Κητολογικών Ερευνών Πέλαγος την οποία στηρίζουν επίσης πολλές ακόμη οργανώσεις, τόσο ελληνικές (Ε.Κ.Π.Α.Ζ., Π.Φ.Π.Ο., ΑΛΚΥΟΝΗ, Free & Real) όσο και διεθνείς (Ric o Barry's Dolphins' project, Sea Shepherd Cove Guardians, Animalia, Oikeutta eläimille) και το αξιοσημείωτο είναι πως όλοι όσοι εργάστηκαν για την δημιουργία του, εργάστηκαν εθελοντικά».
Στα Τέμπη της Λάρισας (κοντά στο ύψος των παλαιών διοδίων) και πιο συγκεκριμένα στην είσοδο του χωριού, λίγα μέτρα από τα βενζινάδικα επί της Εθνικής Οδού με κατεύθυνση προς Ιτέα, εντοπίστηκε ο σκυλάκος που βλέπετε στα τέλη Απριλίου σε άθλια κατάσταση, υποσιτισμένος και εξαντλημένος.
Ο Αναστάσιος B. Kοβάτσης, κατά δήλωση του καθηγητής Πανεπιστημίων A.Π.Θ., Iαπωνίας, Γάνδης και Tριπόλεως τονίζει με επιστολή του στην εφημερίδα «Η Καθημερινή» τη σημασία, που έχει το αιματοβαμμένο γουνεμπόριο… για την «αρχόντισσα» της Μακεδονίας… εννοώντας φυσικά την πόλη από την οποία κατάγεται, την Καστόρια.
Αν και ο νόμος προβλέπει ότι οι δήμοι είναι αρμόδιοι για τη διαχείριση (στειρώσεις, κτηνιατρική περίθαλψη, κυνοκομεία, επανατοποθέτηση) των πληθυσμών των αδέσποτων ζώων, φαίνεται ότι ακόμα και όταν προσφέρονται στους δημοτικούς άρχοντες σχεδόν «έτοιμες» λύσεις, εκείνοι δεν δείχνουν καμιά προθυμία για να τις εφαρμόσουν. Σε αυτή την περίπτωση ανήκει ο Δήμος Μαλεβιζίου στο Ηράκλειο της Κρήτης.