Τόσο ο Γιάννης Λάτσιος διευθυντής προγράμματος του τηλεοπτικού σταθμού ANTENNA καθώς και η παρουσιάστρια της εκπομπής «BLACK OUT» Νάντια Μπουλέ και δύο ακόμη άτομα (ο παραγωγός του προγράμματος και ο ιδιοκτήτης του pet shop που έφερνε τα ζώα στο στούντιο) αθωώθηκαν από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Αθηνών στις 27 Ιανουαρίου 2017 καθώς η κακοποίηση όλων αυτών των πλασμάτων, που θεατές έβλεπαν το 2012 πολύ συχνά στις οθόνες τους να τα πατάνε και να κάθονται πάνω τους οι παίκτες, για την έδρα ήταν σαν να μη συνέβη ποτέ και κανείς δεν τους καταλόγισε ευθύνες ούτε ως ηθικούς αυτουργούς.
Εκ των κατηγορουμένων κανείς δεν παρουσιάστηκε στο δικαστήριο πλην των δικηγόρων του κ. Λάτσιου και της κας Μπουλέ οι οποίοι ισχυρίστηκαν πως οι πελάτες τους δεν έχουν καμιά ανάμειξη και ευθύνη καθώς απλά ο ένας διευθύνει τον σταθμό και η άλλη απλά παρουσιάζε την εκπομπή και την όποια κακοποίηση την έκαναν οι παίκτες. Έτσι το δικαστήριο έκρινε τους κατηγορούμενος αθώους χωρίς άλλη αιτιολόγηση, ενώ οι συνήγοροι είπαν ότι η κακοποίηση των ζώων δεν ήταν και τόσο βαριά ενώ έγινε χωρίς δόλο!
Θυμίζουμε ότι στο Υoutube είναι δημοσιευμένα δεκάδες βίντεο που αποδεικνύουν και την εξόφθαλμη κακοποίηση έμβιων όντων που όλοι είδαμε να επαναλαμβάνεται για αρκετές εβδομάδες το 2012. Είδαμε ξανά και ξανά γουρούνια, κότες, φίδια, χέλια και άλλα είδη μέσα σε γυάλινα κλουβιά σε απόλυτο σκοτάδι να τα πατάνε οι παίκτες προκειμένου να διαπιστώσουν τι πλάσματα είναι.
Όμως αποδεικνύεται και ο δόλος και ο σκοπός αφού το κέρδος ήταν η αιτία για όλο αυτό και από την πλευρά του ANT1 και από την πλευρά της παρουσιάστριας – η οποία αμειβόταν γι’ αυτό το θέαμα – και από την πλευρά των παικτών που διεκδικούσαν έπαθλο – και από όσους εργάζονταν και συμμετείχαν στην παραγωγή αυτής της εκπομπής.
Δυστυχώς το δικαστήριο δεν έκανε δεκτό το αίτημα για παράσταση πολιτικής αγωγής εκ μέρους της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας (Π.Φ.Π.Ο.) με αποτέλεσμα στην δίκη να μην παρουσιαστούν επιπλέον στοιχεία όπως εξήγησε στο www.zoosos.gr η δικηγόρος Νίκη Τηλιακού ώστε να επισημανθεί και η ευθύνη των κατηγορουμένων σε αυτό το απαράδεκτο και παράνομο θέαμα που απλά το παρουσίαζαν ως μεγάλη επιτυχία και ψυχαγωγία...
Το πώς εξελίχτηκε νομικά αυτή η υπόθεση πρέπει να αποτελεί για όλους παράδειγμα προς αποφυγή καθώς το κατηγορητήριο πρέπει να είναι πολύ συγκεκριμένο ώστε να κανείς να μην μπορεί να βρει δικαιολογία για να ξεφύγει των ευθυνών του.
Τι απαγόρευε ο νόμος 4039/2012 όταν μεταδιδόταν η τηλεοπτική εκπομπή «BLACK OUT»
Τότε τον Φεβρουάριο του 2012, που είχε γίνει η καταγγελία για την συγκεκριμένη εκπομπή, ίσχυε το άρθρο 16 του νόμου 4039/2012 (που πλέον έχει τροποποιηθεί) στο οποίο τονίζεται ξεκάθαρα ότι:
«α. Με την επιφύλαξη ειδικά προβλεπόµενων περιπτώσεων της ισχύουσας κοινοτικής και εθνικής νοµοθεσίας, καθώς και της διάταξης του τρίτου εδαφίου της παραγράφου 4 του άρθρου 9 απαγορεύεται ο βασανισµός, η κακοποίηση, η κακή και βάναυση µεταχείριση οποιουδήποτε είδους ζώου, καθώς και οποιαδήποτε πράξη βίας κατ’ αυτού, όπως ιδίως η δηλητηρίαση, το κρέµασµα, ο πνιγµός, το κάψιµο, η σύνθλιψη και ο ακρωτηριασµός. Η στείρωση του ζώου καθώς και κάθε άλλη κτηνιατρική πράξη µε θεραπευτικό σκοπό, δεν θεωρείται ακρωτηριασµός.
β. Απαγορεύεται, εξαιρουµένων των περιπτώσεων κινηµατογραφικών ταινιών και γενικότερα οπτικοακουστικού υλικού εκπαιδευτικού προσανατολισµού, η πώληση, εµπορία και παρουσίαση – διακίνηση µέσω διαδικτύου οποιουδήποτε οπτικοακουστικού υλικού, όπως βίντεο ή άλλου είδους κινηµατογραφικού ή φωτογραφικού υλικού στα οποία απεικονίζεται οποιαδήποτε πράξη βίας εναντίον ζώου, καθώς και σεξουαλική συνεύρεση µεταξύ ζώων ή µεταξύ ζώου και ανθρώπου µε σκοπό το κέρδος ή τη σεξουαλική ικανοποίηση ατόµων που παρακολουθούν ή συµµετέχουν σε αυτά. Στην ανωτέρω απαγόρευση συµπεριλαµβάνεται και η περίπτωση της µονοµαχίας µεταξύ ζώων».
H Σίλβια Στιν πρόεδρος του Φιλοζωικού Σωματείο Κέρκυρας «Κιβωτός» περιέγραψε στο www.zoosos.gr το δράμα ενός αλόγου, το οποίο ο ιδιοκτήτης του το είχε καταδικάσει σε θάνατο δια της ασιτίας στην περιοχή Καστανιά. Η πρόεδρος του συλλόγου μόλις έμαθε για το μαρτύριο του έσπευσε την Κυριακή 25/8 στο σημείο μαζί με ξένους εθελοντές και εκεί αντίκρισαν ένα σκελετωμένο πλάσμα πεσμένο στο έδαφος να μουγκρίζει. Τα πλευρά του αλόγου σύμφωνα με την κα Στιν εξείχαν εξαιτίας της ασιτίας και της αδυναμίας.
Την κατάφωρη και προκλητική παραβίαση της νομοθεσίας για την προστασία των αδέσποτων από τον Δήμο Σερρών και την αρμόδια Κτηνιατρική Υπηρεσία καταγγέλλει με επιστολή της η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία.
Στην περιοχή της Αγίας Άννας στη Νάξο ο Γιάννης Ορφανός μέλος του συλλόγου «Προστασία Άγριας Ζωής Νάξου» εντόπισε χθες τις κατσίκες που βλέπετε έτσι δεμένες στα πόδια (με το γνωστό τρόπο βασανισμού που οι ντόπιοι αποκαλούν παστούρωμα) ενώ από το λαιμό τους κρεμότανε αυτό το ξύλινο ραβδί.