To γιατί οι κυνηγοί στη χώρα μας παραμένουν τόσο ασύδοτοι και δεν τηρούν ούτε τα ελάχιστα από αυτά που ορίζει η νομοθεσία έχει να κάνει κυρίως με τις αστείες ποινές που ορίζονται γι’ αυτά τα αδικήματα. Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση του κυνηγού που εντοπίστηκε να ελέγχει φορητή παγίδα – κλουβί καθώς και άλλες συρμάτινες σε περιφραγμένους χώρους και όμως το Μονομελές Δικαστήριο Τριπόλεως του επέβαλε την «αστεία» ποινή της εξάμηνης φυλάκισης (εξαγοράσιμη) μαζί με τα δικαστικά έξοδα…
Η ανακοίνωση της Κυνηγετικής Ομοσπονδίας Πελοποννήσου περιγράφει τον εντοπισμό του δράστη και μας δημιουργεί το εξής ερώτημα ο δράστης «οικολόγος» - κυνηγός γιατί να μην το ξανακάνει;
Συγκεκριμένα διαβάζουμε: «Την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2017 οι Θηροφύλακες της Κυνηγετικής Ομοσπονδίας Πελοποννήσου Αγρανιώτης Αλέξιος, Κομνηνός Αντώνιος και Μαστοράκης Γεώργιος με συντονισμένες ενέργειες υπό την καθοδήγηση του Αντιπροέδρου της Ομοσπονδίας και υπεύθυνου της Θηροφυλακής κου Παπαγεωργόπουλου Θεόδωρου εντόπισαν ύστερα από 4ήμερη αναζήτηση στην περιοχή του Ευρώτα τρεις παγίδες που είχαν στηθεί για την σύλληψη αγριόχοιρων εκ των οποίων η μία ήταν κινητή και οι άλλες δύο με περίφραξη.
Αμέσως η περιοχή τέθηκε υπό παρακολούθηση και οι Θηροφύλακες έθεσαν εκτός λειτουργίας την μία παγίδα προκειμένου να βρεθεί και να συλληφθεί ο δράστης. Δυστυχώς την ίδια ημέρα το βράδυ η παγίδα ξαναστήθηκε πριν προλάβουν οι Θηροφύλακες να επιστρέψουν στο σημείο. Ωστόσο, την επόμενη ημέρα το πρωί εμφανίστηκε στην περιοχή ένα φορτηγό όχημα, τύπου κλούβας, του οποίου ο οδηγός σταμάτησε και στις τρεις παγίδες προκειμένου να τις ελέγξει. Οι Θηροφύλακες ακινητοποίησαν το όχημα και κατά τον έλεγχο βρήκαν εντός του οχήματος τσουβάλια άδεια με υπολείμματα από τις τροφές που είχαν και οι παγίδες.
Ο δράστης, αλβανικής καταγωγής, συνελήφθη με την διαδικασία του αυτοφώρου και οδηγήθηκε στο Δασαρχείο Τρίπολης όπου υπεβλήθη η σχετική μήνυση εναντίον του όπως προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις του Νόμου περί Θήρας, ενώ το Μονομελές Δικαστήριο Τριπόλεως αποφάσισε την εξάμηνη φυλάκισή του και την προσαυξημένη επιβάρυνσή του με τα αναλογούντα δικαστικά έξοδα».
Στην Κλειδού της Χίου μια κάτοικος της περιοχής εντόπισε σήμερα Πέμπτη έναν αδέσποτο σκύλο, ο οποίος δεν μπορούσε να περπατήσει φυσιολογικά. Πλησίασε το ζώο και διαπίστωσε, ότι κάποιος είχε δέσει σφιχτά γύρω από το πέος του ζώου ένα πλαστικό σχοινί. Ο φαλλός του σκύλου είχε πρηστεί και το ζώο υπέφερε.
Η Κορίνα Κατσιμίχα δημοσίευσε νωρίτερα σήμερα στο facebook τις φωτογραφίες με τον νεκρό γλάρο που κάποιος κρέμασε στην πόρτα του νεκροταφείου στα Αυλάκια της Σάμου.…
Στην περιοχή της Ηλιούπολης και συγκεκριμένα στην οδό Αλιμούντος περίοικοι εντόπισαν χθες μια αδέσποτη αρσενική γάτα που περιφερόταν τρομαγμένη καθώς έσερνε ένα γκαζάκι που κάποιος…