Αυξάνονται οι νεκρές καρέτα – καρέτα στην Πρέβεζα
Νεκρές ή τραυματισμένες θαλάσσιες χελώνες caretta - caretta εντοπίζονται το τελευταίο διάστημα σε ακτές της Πρέβεζας και της Βόνιτσας, γεγονός που κινητοποιεί τις αρμόδιες αρχές και ειδικά τον Φορέα Διαχείρισης Υγροτόπων Αμβρακικού (Φ.Δ.Υ.Α.).
Αν δεν θέλουν γάτες μέσα στα νοσοκομεία να τα κάνουν κάστρα με τάφρο γύρω τους! Γάτες υπάρχουν παντού γύρω όπως σε όλη την Αθήνα και φυσικά περνάνε από τα κάγκελα μέσα. Απαράδεκτος ο νόμος! Αλλά τέτοιους βουλευτές ψηφίζουμε τέτοιους νόμους βγάζουν. Να γίνει έλεγχος στους υπεύθυνους καθαριότητας και πρασίνου του Νοσοκομείου και του Δήμου! Όχι μόνο υπάλληλοι αλλά και πολλοί εκτος Νοσοκομείου φροντίζουν για στειρώσεις περίθαλψη και τάισμα με δικά τους έξοδα συστηματικά χωρίς καμία βοήθεια από το Δήμο. Τα αδέσποτα της περιοχής είναι σε μακράν καλύτερη κατάσταση από τις γύρω γειτονιές και περιοχές. Ντροπή σε όλους!
Είναι και γιατροί τρομάρα τους και ξέρουν πόσο μαρτυρικός είναι ο θάνατος ενός ζώου από φόλα. Τι να πει κανείς... ό,τι δυστυχία και πόνο δώσανε να τους το ανταποδώσει η ζωή.