Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
διαβάστε επίσης
Την Τετάρτη 6 Νοεμβρίου από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Αιγίου δικάστηκε ο Κωνσταντίνος Μ., από το δικαστήριο του επιβλήθηκε ποινή φυλάκισης ενός έτους και χρηματικό πρόστιμο 5.000 ευρώ καθώς το καλοκαίρι του 2012 σε οικόπεδο το οποίο χρησιμοποιούσε για τις εμπορικές του δραστηριότητες στην περιοχή του Αιγίου είχε δύο σκυλιά σε άθλια φυσική κατάσταση, γεμάτα τσιμπούρια και δερματικές παθήσεις και έναν τρίτο σκύλο, δεμένο μονίμως με λιγότερο από μισό μέτρο αλυσίδα, μέσα σε πολύ μικρή αποθήκη φτιαγμένη από λαμαρίνες χωρίς νερό και φαγητό, μαζί με κότες.
Μια καλή αρχή…
Στην ιστοσελίδα www.emprosnet.gr διαβάσαμε σήμερα ότι «Τη δική του κτηνίατρο θα έχει πλέον το Κέντρο Φιλοξενίας Αδέσποτων Ζώων του Δήμου Λέσβου, στον Καρά Τεπέ. Αξιοποιώντας το κονδύλι που έχει στη διάθεσή του, ο Δήμος υπέγραψε σύμβαση με την κ. Παναγιώτα Σαχανά, που αναλαμβάνει πλέον όλες τις εργασίες περίθαλψης και φροντίδας των αδέσποτων της Μυτιλήνης και του υπόλοιπου νησιού.
Η πρόεδρος του Φιλοζωικού Συλλόγου Μονεμβασιάς, Ilse Olbrich, επικοινώνησε με το www.zoosos.gr και μας ενημέρωσε, ότι χθες τα μέλη της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης κατάφεραν να βγάλουν τελικά το σκυλί, που ήταν εγκλωβισμένο σ’ ένα βάραθρο στην περιοχή του Αγίου Ιωάννη στη Μονεμβασιά για περισσότερες από 10 μέρες.