Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
διαβάστε επίσης
Στις 24 Απριλίου 2013 μετά από πολύ κόπο και δουλειά μηνών το Δημοτικό κτηνιατρείο Λευκάδας απέκτησε άδεια λειτουργίας. Ο υπεύθυνος κτηνίατρος Δημήτρης Τράκας, έχοντας υπογράψει ήδη σύμβαση με το Σωματείο Ζωόφιλων Λευκάδας (L.A.W.S.) από τις 24 Δεκεμβρίου 2012, ξεκίνησε εκεί ήδη τις στειρώσεις, τον εμβολιασμό, και την τοποθέτηση τσιπ σε αδέσποτα σκυλιά και γάτες.
Η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.) και η Πανελλαδική Συντονιστική Επιτροπή Ζωοφιλικών Σωματείων (Π.Σ.Ε.Ζ.Σ.), ευχαριστούν την εταιρία «ΑΛΦΑ ΒΗΤΑ» ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ Α.Ε. για την έγκριση, που έδωσε, ώστε να εγκατασταθούν τροφοσυλλέκτες και κουμπαράδες στα σούπερ μάρκετ της, για την ενίσχυση των αδέσποτων ζώων.
Η Πυροσβεστική Υπηρεσία της Χίου κλήθηκε χθες το απόγευμα από τον Αντώνη Τσατσαρώνη ώστε να απεγκλωβίσει το μωρό γατάκι, που βλέπετε μέσα από έναν κάδο σκουπιδιών. Το ζώο μπήκε μέσα στον κάδο προφανώς αναζητώντας τροφή αλλά και εξαιτίας του μεγέθους του θεώρησε ότι η μόνη έξοδος είναι η τρύπα που υπάρχει στον πάτο του σκουπιδοτενεκέ για να στάζουν τα νερά.