Ο Όζυ το κουταβάκι που βρέθηκε σοβαρά τραυματισμένο καμένο με χημική ουσία στην πόλη των Τρικάλων πέθανε στις 30 Ιουνίου σύμφωνα με την ανακοίνωση του Φιλοζωικού Συλλόγου Τρικάλων «Ο Άργος».
Συγκεκριμένα τονίζει: «Θέλαμε για εκείνον το καλύτερο και το παλέψαμε. Το έγκαυμα πάνω από το μάτι του δεν μας άφησε περιθώρια αφού τραβούσε το βλέφαρο και δεν μπορούσε να κλείσει. Έπρεπε να γίνει πλαστική για να μπορέσει να σωθεί το ματάκι του, αλλά ο Όζυ δεν τα κατάφερε. Ζούμε την απόλυτη μοναξιά των συναισθημάτων μας.
Ευχαριστούμε τις κτηνιάτρους Δανίκα Στεφανία και Αλεξάνδρα Τσιάρα που πολέμησαν να κρατήσουν τον Όζυ στη ζωή και έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους για εκείνον. Ευχαριστούμε την Debbie Pownall που ανέλαβε τα έξοδα νοσηλεία του Όζυ. Ευχαριστούμε όλους εκείνους που τον νοιάστηκαν και ιδιαίτερα την Angie Angeliki και την Xristina Theo που με τις επισκέψεις της έδωσε αγάπη στον μικρό μας που ίσως ήταν η μοναδική που έλαβε στην σύντομη ζωή του».
Θυμίζουμε ότι το ζώο που ήταν μόλις 6 εβδομάδων εντοπίστηκε στις 14 Ιουνίου από υπαλλήλους του Ο.Σ.Ε. στον σιδηροδρομικό σταθμό των Τρικάλων οι οποίοι ενημέρωσαν τον φιλοζωικό σύλλογο ζητώντας βοήθεια. Η Λιλή Κίττου πρόεδρος του συλλόγου, που μίλησε στο www.zoosos.gr, μας εξήγησε ότι τα αποτελέσματα της νεκροψία θα δείξουν και την αιτία θανάτου του ζώου.
Η Αστυνομία με ανακοίνωση της επισημαίνει ότι συνελήφθη από αστυνομικούς του Α.Τ. Κοζάνης ο 72χρονος άνδρας τα δύο σκυλιά του οποίου επιτέθηκαν σ’ ένα αγόρι…
Ο θηλυκός σκύλος, που βλέπετε, χτυπήθηκε από αυτοκίνητο ή σύρθηκε από όχημα προφανώς για πολλά μέτρα, γι’ αυτό και εντοπίστηκε να κείτεται επί τρεις μέρες γδαρμένος στο Αλεποχώρι. Σήμερα οι εθελοντές της Φιλοζωικής Κίνησης Μεγάρων – Νέα Περάμου, που ενημερώθηκαν χθες γι' αυτό το τραυματισμένο πλάσμα, πήγαν και τη μάζεψαν από τον δρόμο.
Άλλη μια θαλάσσια χελώνα (του είδους Caretta caretta) εντοπίστηκε σήμερα νεκρή - σε προχωρημένη σήψη - στη Νάξο στην παραλία του Αγίου Προκοπίου και το…