Με ποινή φυλάκισης 14 μήνες με αναστολή και 5.000 χρηματική ποινή καταδικάστηκε από το Αυτόφωρο Τριμελές Πλημμελειοδικείο της Αθήνας στις 24 Ιουλίου ο άνδρας ο οποίος συνελήφθη το πρωί του Σαββάτου 22 Ιουλίου στην οδό Μεταξά στην Γλυφάδα καθώς πωλούσε παράνομα σκυλιά.
Την καταγγελία έκανε κάτοικος της περιοχής που τον είδε έξω από το κατάστημα ZARA να έχει ένα θηλυκό σκυλί και δύο κουτάβια και για την φροντίδα των ζώων κλήθηκε από το Αστυνομικό Τμήμα Γλυφάδας για να βοηθήσει ο Σύλλογος Προστασίας Αδέσποτων Ζώων (Σ.Π.Α.Ζ.) οι εθελοντές του οποίου φρόντισαν μετά την διανυκτέρευση των ζώων στο Α.Τ. αυτά να μεταφερθούν σε κτηνιατρείο και σε πανσιόν.
Όπως εξήγησε στο www.zoosos.gr η Φώφη Δημητριάδου, πρόεδρος του Σ.Π.Α.Ζ., τον συγκεκριμένο άνδρα τον είχαν προσεγγίσει πριν από μήνες για να τον βοηθήσουν να στειρώσει τον θηλυκό σκύλο του κάτι που ο ίδιος τελικά δεν δέχτηκε, εντούτοις φρόντισε τουλάχιστον να εμβολιάσει το ζώο, που τελικά γέννησε οκτώ κουταβάκια από τα οποία εντοπίστηκαν μόνο τα έξι, τα οποία και κατασχέθηκαν από την Αστυνομία με εντολή εισαγγελέα.
Ο συγκεκριμένος άνδρας, που κατάγεται από την Βουλγαρία, και διαμένει σε μια εγκαταλελειμμένη ταβέρνα της περιοχής έχει καταγγελθεί στο παρελθόν για τον ξυλοδαρμό του σκύλου του, ενώ μέσα στο Αστυνομικό Τμήμα Γλυφάδας απείλησε και την Φώφη Δημητριάδου ότι θα την πνίξει, που επίσης τον κατήγγειλε για την πώληση των σκυλιών, και αυτό το παραδέχτηκε και κατά την διάρκεια της κατάθεσης του στο δικαστήριο.
Πλέον αναμένεται η Εισαγγελία Αθηνών να αποφασίσει την οριστική – μετά την προσωρινή – αφαίρεση των ζώων (δύο ενήλικα και έξι κουτάβια) τα οποία εξέτασε ήδη κτηνίατρος καθώς ήταν ανεμβολίαστα. Τα τέσσερα σκυλάκια και το αρσενικό ενήλικο όπως μας εξήγησε η κα Δημητριάδου κατασχέθηκαν την Δευτέρα 24 Ιουλίου με άδεια της Εισαγγελίας Αθηνών και επίσης μεταφέρθηκε σε πανσιόν.
Ο Σ.Π.Α.Ζ. χρειάζεται τη βοήθεια σας προκειμένου να ανταπεξέλθει και σε αυτά τα έξοδα και «ευχαριστεί τους αστυνομικούς του Α' Τμήματος Γλυφάδας και ιδιαίτερα τον Αστυνομικό της Γειτονιάς Γιάννη Παρασκευόπουλο για τον επαγγελματισμό του, τη στήριξη του και την βοήθεια του» όπως χαρακτηριστικά αναφέρει.
Αν μπορείτε να βοηθήσετε ο λογαριασμός του Σ.Π.Α.Ζ. στην Alpha Bank είναι: 389 0023 2000 0231
Στα Ραζάτα Κεφαλλονιάς την Παρασκευή 21 Απριλίου το πρωί κάποιος πυροβόλησε με καραμπίνα και τραυμάτισε δύο σκυλιά (Λαμπραντόρ) τα οποία ανήκουν στην οικογένεια της Διονυσίας…
Την κακοποίηση ενός ακόμα αλόγου έκανε γνωστή με ανάρτηση του στο facebook ο Ηρακλής Αντωνογιαννάκης καθώς χθες 7 Ιουνίου σε ελαιώνα κοντά στο χωριό Ασήμι…
Έλεγχοι σε καταστήματα πώλησης ζώων πραγματοποιήθηκαν στη Λέρο στις 10 Νοεμβρίου για τον εντοπισμό παράνομα αιχμάλωτων άγριων πουλιών μετά από έγγραφη καταγγελία της Ελληνικής Ορνιθολογικής…