Στο Μαρούσι της Αττικής στην οδό Αιγιαλείας κοντά στη λεωφόρο Κηφισίας στις 18 Ιουλίου αυτά τα 12 νεογέννητα κουτάβια, που βλέπετε στην κούτα, εντοπίστηκαν ζωντανά πεταμένα σε κάδο σκουπιδιών. Οι άνθρωποι οι οποίοι τα εντόπισαν, νοιάστηκαν για να τα σώσουν, να τα ταΐσουν να βρουν για όσα επιζήσουν (καθώς 7 επιβίωσαν) υιοθεσίες.
Εντούτοις πέρα από τον αγώνα για επιβίωση χωρίς τη μητέρα τους αυτών των μωρών και τον αγώνα που δίνουν εκείνοι οι οποίοι τα φροντίζουν και τα ταΐζουν – κάθε δύο ώρες με μπιμπερό – θα πρέπει να αναλογιστείτε πόσο διεστραμμένος είναι κάποιος που πετάει στα σκουπίδια για να σκοτώσει 12 μωρά.
Και αυτά τα εγκλήματα δεν συμβαίνουν στα χωριά από τους «απολίτιστους χωριάτες», όπως πολλοί αρέσκονται να λένε. Συμβαίνουν παντού σε κάθε γωνιά αυτής της χώρας, σε κάθε πόλη, σε κάθε μικρό ή μεγάλο οικισμό. Και συμβαίνουν γιατί μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού της Ελλάδας μεγάλωσε με το να θεωρεί και να αντιμετωπίζει τα αδέσποτα ή και τα δικά του ανεπιθύμητα ζώα ως σκουπίδια…
Η ιστοσελίδα www.lamiareport.gr δημοσίευσε χθες τη φωτογραφία, που βλέπετε, την οποία της έστειλε αναγνώστης της. Άλλη μια απτή απόδειξη ενός εγκλήματος, που έγινε στο Λιανοκλάδι Λαμίας. Ο δράστης (κυνηγός, τυφεκιοφόρος, λαθροθήρας ή απλώς κάφρος) όχι μόνο σκότωσε μια αλεπού, αλλά την έβαλε και πάνω στο δέντρο, για να δείξει το «κατόρθωμα» του… Γύρω από τα κλαδιά είναι διάσπαρτα τα φυσίγγια του κυνηγετικού όπλου.
Ανοιχτή επιστολή στον Δήμο Βόνιτσας απευθύνει η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.) με αφορμή τα νεογέννητα κουτάβια που βρέθηκαν στις 9 Νοεμβρίου κλεισμένα σε…