Η Κυνηγετική Ομοσπονδία Κρήτης και Δωδεκανήσου έφερε στη δημοσιότητα το βίντεο που τράβηξαν θηροφύλακες κατά τη σύλληψη δύο ανδρών που έγινε στο πλαίσιο του αυτοφώρου στις 4 Αυγούστου καθώς κυνηγούσαν λαγούς με συρμάτινες θηλιές – παγίδες (τα λεγόμενα τέλια στην γλώσσα των κυνηγών) στο νομό Λασιθίου μεταξύ Αγίου Νικολάου και Ιεράπετρας.
Σύμφωνα με την Κυνηγετική Ομοσπονδία Κρήτης και Δωδεκανήσου «Η είδηση είχε αναρτηθεί, εδώ στη σελίδα της Ομοσπονδίας, στις 5 Αυγούστου. Η σύλληψη έλαβε χώρα στα σύνορα της περιοχής ευθύνης των Κυνηγετικών Συλλόγων Αγίου Νικολάου και Ιεράπετρας. Οι "τελάδες" πιάστηκαν επ’ αυτοφώρω τη στιγμή που επισκεύαζαν τις συρματοπαγίδες. Σ’ έρευνα που έγινε στη γύρω περιοχή βρέθηκαν και κατασχέθηκαν 6 συνολικά στημένες συρματοπαγίδες. Συντάχθηκε δικογραφία και θα οριστεί δικάσιμος».
Το ότι αυτή είναι η τρίτη σύλληψη κατά σειρά μέσα σε μια εβδομάδα από τους ομοσπονδιακούς θηροφύλακες αποδεικνύει πως οι κυνηγοί παντού στην Ελλάδα κάνουν ό,τι θέλουν, ελάχιστοι συλλαμβάνονται και οι ποινές των αδικημάτων περί θήρας είναι τόσο αστείες γι’ αυτό και συνεχίζουν το «οικολογικό» έργο τους ακόμα και αν καταδικαστούν.
Στο Μαρούσι της Αττικής στην οδό Αιγιαλείας κοντά στη λεωφόρο Κηφισίας στις 18 Ιουλίου αυτά τα 12 νεογέννητα κουτάβια, που βλέπετε στην κούτα, εντοπίστηκαν ζωντανά πεταμένα σε κάδο σκουπιδιών. Οι άνθρωποι οι οποίοι τα εντόπισαν, νοιάστηκαν για να τα σώσουν, να τα ταΐσουν να βρουν για όσα επιζήσουν (καθώς 7 επιβίωσαν) υιοθεσίες.
Σε τραγική κατάσταση βρίσκεται εντός του Δημοτικού Κυνοκομείου Καβάλας ο Λέων, ένας σκύλος που λόγω του μεγέθους του και όχι εξαιτίας της συμπεριφοράς του βρίσκεται…
Στο παρκάκι κοντά στο κτίριο της Περιφέρειας στην πόλη του Κιλκίς εντοπίστηκε πυροβολημένη η γάτα που βλέπετε. Ο Φιλοζωικός Σύλλογος Κιλκίς κάνει έκκληση για τη…