Στο νησί του Πόρου ο τρίποδος σκύλος που βλέπετε βρέθηκε εγκαταλελειμμένος πριν από μερικές μέρες. Το ζώο αντιμετωπίσει μεγάλο πρόβλημα στη βάδιση εξαιτίας του κέντρου βάρους του σώματος του και η εξάρθρωση του μοναδικού μπροστινού ποδιού που επιβαρύνεται περαιτέρω είναι δεδομένη.
Ο σκύλος είναι νεαρός περίπου πέντε μηνών. Αν μπορείτε να βοηθήστε με την φιλοξενία ή την υιοθεσία του καλέστε την Εύη στο τηλέφωνο: 6945486069. Αν αναγνωρίζεται το ζώο ενημερώστε το Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής καθώς η εγκατάλειψη είναι ποινικό αδίκημα.
Στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος απευθύνθηκε ο ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ καθώς στην ομάδα στο facebook «ΤΣΟΠΑΝΟΣΚΥΛΑ-ΗΠΕΙΡΟΣ-ΓΙΔΙΑ-ΠΡΟΒΑΤΑ» αναρτήθηκε στις 17 Ιανουαρίου φωτογραφία που απεικονίζει νεκρό θηλυκό λύκο.
Στις 9 Μαρτίου έχει προγραμματιστεί να εκδικαστεί από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Σάμου η υπόθεση της δηλητηρίασης τεσσάρων γατιών (τρεις εκ των οποίων πέθαναν) από έναν 65χρονο ιδιοκτήτη ταβέρνας στο Βαθύ της Σάμου.
Συγκλονισμένος από την απώλεια του αλόγου που χθες εντοπίστηκε σε ελαιώνα κοντά στο χωριό Ασήμι Ηρακλείου Κρήτης ο Ηρακλής Αντωνογιαννάκης εξήγησε στο www.zoosos.gr ότι από…