Τον Μπλάνκο κάποιος κυριολεκτικά τον πέταξε πριν από έναν μήνα πάνω από τον φράχτη μέσα στο καταφύγιο του Συλλόγου Ζωόφιλων Ημαθίας, που βρίσκεται δίπλα από το Δημοτικό Κυνοκομείο Βέροιας. Η Βάσω Τάκη, πρόεδρος του συλλόγου εξήγησε στο www.zoosos.gr ότι ο νεαρός σκύλος είναι τυφλός εκ γενετής καθώς έχει συγγενή ατροφία οπτικής θηλής του ματιού και δεν θεραπεύεται. Τον έχουν μεταφέρει σε προστατευμένο χώρο, γιατί τον δάγκωναν τα άλλα σκυλιά.
Μπορεί και κινείται άνετα στον χώρο που γνωρίζει, δεν έχει πρόβλημα να ζήσει μια φυσιολογική ζωή, αλλά σαν σκυλί με ειδικές ανάγκες πρέπει να βρει το κατάλληλο σπίτι. Κατά σύσταση της κτηνιάτρου, θα τον βοηθούσε αν στο σπίτι υπάρχει και δεύτερο σκυλί, χωρίς αυτό να είναι προϋπόθεση.
Είναι ημίαιμο Λαμπραντόρ, αξιαγάπητος, γλυκύτατος, πανέξυπνος, χαρούμενος και φιλικός με όλους, ανθρώπους και ζώα. Είναι εμβολιασμένος και τσιπαρισμένος (αριθμός μικροτσίπ: 1000000000001298). Όποιος θα ήθελε να πάρει τον Μπλάνκο κοντά του μπορεί να καλέσει τη Βάσω Τάκη στα τηλέφωνα: 6932726576, 6945276733.
Ο White, o γατούλης της φωτογραφίας, βρέθηκε στα Βριλήσσια (Αρ. Microchip 968000010100337). Έχασε την όραση του από κάποιο ιό και είναι κουφός εκ γενετής. Επείγει να βρεθεί ένα σπίτι για φιλοξενία ή υιοθεσία στο οποίο να μην υπάρχουν άλλα ζώα γιατί η παρουσία τους τον τρομάζει πολύ.
Πρόκειται για ζωντανά κουκλάκια! Βρίσκονται στο Ηράκλειο Κρήτης, αλλά αν σκοπεύετε να τα κάνετε μέλη της οικογένειας σας έρχονται και μέχρι την Αθήνα. Είναι τρία θηλυκά και ένα αρσενικό. Όλα είναι υγιή και έχουν πολύ όρεξη για φαγητό και παιχνίδι. Τηλέφωνο επικοινωνία: 6946492400.
O σκυλάκος που βλέπετε βρέθηκε στον Ασπρόπυργο τρομαγμένος να κάθεται έξω από ένα σχολείο. Ο γκριφονάκος είναι περίπου 1,5 ετους, ζυγίζει 7 κιλά, είναι ευτυχώς υγιέστατος και πολύ παιχνιδιάρης. Επείγει η υιοθεσία ή η φιλοξενία του.
Για περισσότερες πληροφορίες καλέστα στα τηλέφωνα: 6930638854 και 6977360302.