Αν και η Πενταμελής Επιτροπή του Δήμου Αμυνταίου Φλώρινας έχει αναβάλει δύο φορές την προγραμματισμένη για τις 27 Νοεμβρίου συνεδρίαση της εντούτοις θεωρείται βέβαιο ότι θα γίνει αποδεκτή η πρόταση που κατέθεσε ο κτηνίατρος Θεόδωρος Χιωτάκης εκ μέρους της Πενταμελούς Επιτροπής του Δήμου Αθηναίων ώστε η Νεμέα το επιθετικό σκυλί, που βρέθηκε εξαθλιωμένο και κακοποιημένο στο χωριό Λεβαία, να έχει την ευκαιρία που του αξίζει για να ζήσει φυσιολογικά και να μην θανατωθεί.
Την πρόθεση και την πρόταση γι’ αυτή την υιοθεσία ανάφερε στο www.zoosos.gr αρχικά η πρόεδρος της Πενταμελούς Επιτροπής του Δήμου Αθηναίων Μαρία Μορφέτα και έτσι ο κτηνίατρος κ. Χιωτάκης, που είναι μέλος της συγκεκριμένης επιτροπής, ήρθε σε επαφή με τον αντιδήμαρχο Αμυνταίου και του εξέφρασε την πρόθεση του αυτή. Δηλαδή να υιοθετηθεί το σκυλί ακόμα και από τον ίδιο – αν δεν εγκρίνουν την φιλοξενία – και έτσι η Νεμέα να μπορέσει να ζήσει καλύτερα αφού λάβει βοήθεια από θετικό εκπαιδευτή σκύλων.
Ο αντιδήμαρχος Ευάγγελος Ακριτίδης ζήτησε το αίτημα για υιοθεσία γραπτώς και έτσι εστάλη. Πλέον αναμένεται η οριστικοποίηση της υιοθεσίας και της μεταφοράς του ζώου από την Φλώρινα στην Αθήνα. Θυμίζουμε ότι το σκυλί βρέθηκε τον περασμένο Αύγουστο στην Λεβαία, σκελετωμένο, άρρωστο από λεϊσμανίωση και εξαιρετικά διψασμένο. Η εξέταση από κτηνίατρο έδειξε ότι έχει κακοποιηθεί αφού το χρησιμοποιούσαν πιθανότατα σε κυνομαχίες αφού το κορμί του ήταν γεμάτο σημάδια. Τα πάει εξαιρετικά καλά με τους ανθρώπους αλλά είναι εξαιρετικά επιθετικό με τα άλλα ζώα γι’ αυτό και χρειάζεται βοήθεια, όπως είχαμε αναφέρει στην έκκληση που κάναμε για την υιοθεσία του.
Ο δήμαρχος Αλμωπίας, Δημήτρης Πασόης, απάντησε στην επιστολή, που έστειλε η Πανελλήνια Φιλοζωική Ομοσπονδία σχετικά με τις φόλες, που πέφτουν συστηματικά στα διοικητικά όρια του δήμου του εξοντώνοντας τα αδέσποτα ζώα. Όμως ο κ. Πασόης στην απάντηση του προς την Π.Φ.Ο. τοποθετήθηκε γενικόλογα τονίζοντας την απέχθεια και τον αποτροπιασμό του γι’ αυτό το έγκλημα, αλλά δεν ανέφερε καμιά από τις πράξεις, που έκανε για να το αποτρέψει, ή για να τιμωρηθούν οι ένοχοι ή έστω για να διαπιστωθούν τι δηλητήρια χρησιμοποιήθηκαν στις φόλες.
Δύο μόνο από τα 20 σκυλιά που ζούσαν εντός, εκτός και πέριξ του εργοστασίου ανακύκλωσης το οποίο από χθες φλέγεται στην περιοχή του Ασπροπύργου κατάφεραν να εντοπίσουν σώα και αβλαβή οι εθελοντές της ομάδας «Τα Φαντάσματα του Ασπροπύργου».