Η Clare Hartley άνοιξε το σπιτικό της και υιοθέτησε έναν υπέργηρο 22χρονο σκύλο και έτσι η 97χρονη κηδεμόνας του, που έμενε στο Κουμπέ Χανίων, δέχτηκε να μεταφερθεί σε γηροκομείο. Το ευτυχές τέλος για την ηλικιωμένη γυναίκα και το ζώο της έφερε στη δημοσιότητα ο Φιλοζωικός Σύλλογος Χανίων «Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ».
Και στην ανακοίνωση του εξηγεί: «Πριν μερικές μέρες επικοινώνησε με το σύλλογο μας, μια κυρία και μας ενημέρωσε ότι μια 97χρονη με προβλήματα υγείας, έπρεπε να μεταφερθεί στο γηροκομείο γιατί δεν έχει κανέναν συγγενή να τη φροντίσει και η κατάσταση της υγείας της απαιτεί φροντίδα.
Η ηλικιωμένη όμως, αρνιόταν να πάει, γιατί δεν ήθελε να εγκαταλείψει τον Όσκαρ, τον 22χρονο πιστό της φίλο που δεν τον δεχόταν στο γηροκομείο, παρά μόνο αν βρισκόταν μια καλή λύση για το ζώο.
Ο γέρος Όσκαρ έχει μείνει με δύο δόντια λόγω ηλικίας.
Ούτως ή άλλως ήταν στενοχωρημένη γιατί τον τελευταίο χρόνο με τα προβλήματα υγείας που αντιμετωπίζει, ο «μπερμπάντης» Όσκαρ, ήταν συνεχώς δεμένος στην αυλή, αφού δεν μπορούσε να τον φροντίσει και αυτό ήταν κάτι που την «έκαιγε». Τον Όσκαρ τον είχε πάει στο σπίτι ο σύζυγός της, τον είχε βρει στην περιοχή του Ναυστάθμου όταν ήταν κουτάβι, και από τότε ήταν ο πιστός της φίλος.
Η λύση βρέθηκε μέσω στης Ελισσάβετ Ηλιάκη -προέδρου του συλλόγου ΚΥΝ-ΩΝΙΑ- αφού ένα φιλικό της ζευγάρι, συγκινήθηκε από την περίπτωση του Όσκαρ και αποφάσισε να τον υιοθετήσει, ώστε να περάσει ήρεμα και με αγάπη τον χρόνο που του απομένει.
Όταν η κα Ηλιάκη πήγε να τον παραλάβει, ο Όσκαρ έκανε και τσαχπινιές, αφού γρύλιζε και της έδειχνε τα… δύο δόντια που του έχουν απομείνει, ενώ η ηλικιωμένη της έδινε χίλιες ευχές που ο Όσκαρ δε θα παραμείνει στο δρόμο και θα έχει την κατάλληλη φροντίδα.
Με υπομονή μεταφέρθηκε στο Ρέθυμνο και το ίδιο απόγευμα έκανε την πρώτη του βόλτα, στην οποία ανταποκρίθηκε πολύ καλά, συνεχίζει όμως να παραμένει επιφυλακτικός. Είναι σε εξαιρετικά καλή κατάσταση με δεδομένη την προχωρημένη ηλικία του.
Μαθήματα φιλοζωίας από έναν ηλικιωμένο άνθρωπο, που του ευχόμαστε τα καλύτερα, ενώ στον αντίποδα βρίσκονται όλοι αυτοί που εγκαταλείπουν τα ζώα τους με αξιοθαύμαστη ευκολία και πλήθος δικαιολογιών.
Δείτε σήμερα τον Όσκαρ στο βίντεο που κοινοποίησε η νέα του «μαμά», η Clare, στην ομάδα The Souda Shelter Project».
Η Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου ανακοίνωση τη σύλληψη χθες μιας 49χρονης Ρομά για παραμέληση εποπτείας ανηλίκων, επαιτεία και κακοποίηση ζώου στη Ρόδο. Η γυναίκα, που είναι υπήκοος Αλβανίας, είχε συλληφθεί ξανά πριν από πέντε ημέρες για τα ίδια ακριβώς αδικήματα.
Με τη συνδρομή της εθελοντικής ομάδας «Ειδική Μονάδα Απεγκλωβισμού Ζώων», της Μάρθας Πουλτίδου και του Τμήματος Αστικής Πανίδας του Δήμου Αθηναίων αφαιρέθηκαν από τον ιδιοκτήτη τους χθες το μεσημέρι τα δύο σκυλιά που ζούσαν μόνα τους μέσα σε μια μονοκατοικία επί της οδού Αίνου στην περιοχή του Νέου Κόσμου για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα.
Δασοφύλακες της Διεύθυνσης Δασών Δωδεκανήσου απεγκλώβισαν στις 20 Ιουλίου το ελάφι, τα κέρατα του οποίου είχαν μπλεχτεί σε δίχτυα, που έχει τοποθετήσει σε καλλιεργημένη έκταση…