Ο Πάτρικ Ασημακόπουλος μέλος του Φιλοζωικού Ομίλου Καλαμάτας εντόπισε νωρίτερα σήμερα το πτώμα ενός σκύλου στην παραλία της Μπούκας στη Μεσσηνία (Δήμος Μεσσήνης).
Ο κ. Ασημακόπουλος, που έθαψε το πτώμα, εξήγησε στο www.zoosos.gr πως το ζώο ήταν σε προχωρημένη σήψη και όπως μπορείτε να δείτε και στο οπτικοακουστικό υλικό κάποιος το έδεσε στον στον κορμό του δέντρου, που είναι βυθισμένος στην άμμο, στην παραλία από τα πόδια.
Το αν το σκυλί πέθανε εκεί από τη δίψα, την ασιτία, το κρύο, τα κύματα, ή μεταφέρθηκε εκεί νεκρό από κάποιον υπάνθρωπο δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε… Σύμφωνα με τον κ. Ασημακόπουλο το σημείο όπου βρέθηκε το ζώο είναι πολυσύχναστο, κάθε μέρα περνάει κόσμος από εκεί εντούτοις ουδείς νοιάστηκε...
Τα όσα συμβαίνουν στα ζώα και στο νομό Μεσσηνίας φυσικά από τους κατοίκους της περιοχής είναι κυριολεκτικά απερίγραπτα και αυτοί που νοιάζονται λιγοστοί.
Μετά από καταγγελία του Φιλοζωικού Συλλόγου Χίου συνελήφθη άνδρας που σε ένα παλιό σπίτι στην περιοχή Σπηλάδια στον Κάμπου διατηρούσε παράνομο εκτροφείο καθώς εκεί βρέθηκαν…
Την στοχοποίηση των αδέσποτων σκυλιών καταγγέλλει η Βάνα Ζέρβα, αντιπρόεδρος του Συλλόγου «Παρέμβαση για τα Ζώα - Πρέβεζα», καθώς στην εκπομπή «Περίμετρος» στις 13 Μαρτίου…
Στο κτηνίατρο Νίκου Πλούμη στη Ναύπακτο μεταφέρθηκε στις 9 Απριλίου το σκελετωμένο σκυλί ράτσας Πόιντερ που ζούσε – άγνωστο πόσο – στο χωριό Δάφνη της…