Να διαψεύσει τα αδιάψευστα προσπαθεί με κάθε τρόπο ο αναπληρωτής υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Γιάννης Τσιρώνης, ο οποίος δεν παραδέχεται ούτε τις αντιδράσεις που προκάλεσε το αποσυρθέν νομοσχέδιο για τα ζώα συντροφιάς εντός των Οικολόγων Πράσινων, ενώ χαρακτηρίζει τη Θεματική Ομάδα Δικαιωμάτων Ζώων ως μια ανύπαρκτη ομάδα και την ανακοίνωση της ψευδεπίγραφη…
Προσπαθεί δεν να μας πείσει με τη σημερινή συνέντευξη του στον τηλεοπτικό σταθμό ΣΚΑΪ ότι το email που λάβαμε το πρωί της Δευτέρας 26 Μαρτίου με το δελτίο Τύπου, που ήταν ιδιαιτέρως επικριτικό για το νομοσχέδιο, το οποίο μερικές ώρες αργότερα απέσυρε ο Βαγγέλης Αποστόλου, ότι εστάλη από κάποιον που λειτούργησε μόνος του χωρίς την έγκριση κανενός οργάνου... Ενώ μίλησε και για διάψευση της συγκεκριμένης ανακοίνωση, την οποία ποτέ δεν λάβαμε...
Ο κ. Τσιρώνης, που μέσα σε 14 μέρες έχει δώσει δεκάδες συνεντεύξεις στα Μ.Μ.Ε. για να περιορίσει το πολιτικό κόστος το δικό του και τη ζημιά που έχει προκαλέσει σε ΣΥ.ΡΙΖ.Α. – ΑΝ.ΕΛ. – ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ βασικά παρουσιάζει τον εαυτό του ως θύμα της κοινωνίας και τους φιλόζωους ως εμπόρους κουταβιών, γατιών ενώ δεν διστάζει να πει ανακρίβειες – για να το πούμε ευγενικά – ακόμα και ανόητες δικαιολογίες…
Δεν ντράπηκε σε συνέντευξη του στον ραδιοφωνικό σταθμό ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ 90,1 FM το Σάββατο 2 Απριλίου να πει ότι η μείωση της ποινής για βασανισμό ζώου κατά 15.000 ευρώ ήταν «τυπογραφικό λάθος»…
Φυσικά με τη στάση του και τον τρόπο που πολιτεύεται και αντιμετωπίζει αυτό το κρίσιμο ζήτημα και όσους αντιδρούν έχουμε κάθε λόγο να πιστεύουμε τα όσα περιγράφονται από email που διέρρευσε το περασμένο Σάββατο.
Στη σελίδα των Οικολόγων Πράσινων στο facebook με τον πιο επίσημο τρόπο υπάρχει το κείμενο που διαψεύδει ο Γιάννης Τσιρώνης...
Άλλωστε θυμίζουμε στον κ. Τσιρώνη ότι το μεγαλύτερο άδειασμα προς το πρόσωπο του έγινε από τον γραμματέα του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. τον Πάνο Ρήγα…
Σε πολλές περιοχές της Ελλάδας οι φόλες «πέφτουν βροχή» συστηματικά και εκείνοι που είτε έχασαν τα ζώα τους, είτε νοιάζονται για τα όσα συμβαίνουν στ’ αδέσποτα ψάχνουν τρόπους να εντοπίσουν εκείνους οι οποίοι σκορπίζουν τον θάνατο και παραμένουν ατιμώρητοι. Μια συνηθισμένη πρακτική είναι η επικήρυξη των δραστών αλλά μέχρι τώρα δεν την έχουμε δει ν’ αποδίδει. Αν δεν αγαπάς τα ζώα ούτε το όποιο χρηματικό ποσό δεν μπορεί να σταθεί ισχυρό κίνητρο για να υποδείξεις τον δράστη, αν φυσικά τον γνωρίζεις.
Της Ελένης Ηλιοπούλου Ο Παγκόσμιος Οργανισμός για την Υγεία των Ζώων (Π.Ο.Υ.Ζ. - World Organisation for Animal Health), με την υποστήριξη των εθνικών Κτηνιατρικών Υπηρεσιών,…
Η Φωτεινή (Φάνη) Κυζούλη δημοσίευσε στη σελίδα της στο facebook το κείμενο που ακολουθεί. Στην κυριολεξία πρόκειται για μια κραυγή απόγνωσης - την οποία δημοσιεύσαμε αρχικά στις 3/9/2011 - από μια φιλόζωη που έμεινε χωρίς εισόδημα και παρ’ όλα αυτά πρέπει να φροντίσει για την επιβίωση 75 σκυλιών και γατιών που έχει στο άσυλο ζώων που δημιούργησε στην Οινόη Αττικής.
Η μείωση της ποινής για κυνομαχίες ήταν και αυτή ......τυπογραφικό λάθος ?