Το φιλοζωικό σωματείο S.C.A.R.S. (Second Chance Animal Rescue Society) που δίνει πολλές δεύτερες ευκαιρίες σε αδέσποτα ζώα τα οποία βρίσκονται εξαθλιωμένα στους δρόμους κυρίως των νοτίων προαστίων της Αττικής με αφορμή τη σοβαρά τραυματισμένη αρσενική γάτα που κατάφερε να πιάσει στις 21 Μαρτίου – μετά από τρεις μήνες προσπαθειών – επισημαίνει την αναγκαιότητα της στείρωσης τόσων των θηλυκών όσο και των αρσενικών αδέσποτων (και μη) γατιών.
Συγκεκριμένα τονίζει τα εξής: «Υπάρχουν κάποιες γειτονιές πολύ εχθρικές στην ιδέα στείρωσης αδέσποτων γατών. Άνθρωποι που λένε ότι νοιάζονται για τα αδέσποτα και τα ταΐζουν απειλούν αυτούς που στειρώνουν ότι εξαφανίζουν τις γάτες, ότι είναι ενάντια στη φύση κλπ. Οι ίδιοι που λένε ότι νοιάζονται για αδέσποτα δεν κάνουν τίποτα για αυτόν τον αδέσποτο γάτο που περιφέρεται τρεις μήνες με την πληγή. Τρεις μήνες προσπαθούμε να τον πιάσουμε. Αυτός ο γάτος εννοείται ότι χρειάζεται περίθαλψη και αντιβίωση για πολλές μέρες μέχρι να κλείσει η πληγή και θα μείνει σε φιλοξενία.
Η εξαφάνιση για κάποιους λέγεται περίθαλψη για κάποιους άλλους που σώζουν τις ταλαιπωρημένες ψυχές των δρόμων. Οι αρσενικοί γάτοι μάχονται με άλλους αρσενικούς για να προστατέψουν την περιοχή τους. Ο συγκεκριμένος γάτος είναι από τους πιο άγριους, συνέχεια τσακώνεται και μπλέκεται σε μάχες κάτω από αυτοκίνητα, σε αυλές, σε σκουπίδια..... συνέπεια της μάχης για επικράτηση είναι αυτή η πληγή που ξεκίνησε από γρατζουνιά σε γατοκαυγά με άλλον αρσενικό στον οποίο ήταν παρούσα εθελόντρια μας που ταΐζει στη περιοχή και θα καταλήξει θανατηφόρα για αυτόν....αν δεν τον πάει κάποιος στον κτηνίατρο. Ελπίζουμε να προλάβουμε τα χειρότερα... σύντομα θα στειρωθεί και θα ενημερώσουμε για την κατάσταση του. Στείρωση αρσενικών γατών... αναγκαίο ή όχι;».
Ο Φιλοζωικός Σύλλογος Χανίων «Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ» σας προσκαλεί την Τετάρτη 5 Οκτωβρίου στις 19:00 στο Πολιτιστικό Κέντρο της Μητρόπολης (δίπλα στο Δεσποτικό) προκειμένου να παρακολουθήσετε ένα σεμινάριο πρώτων βοηθειών προς τα ζώα. Εκεί θα μπορέσετε να μάθετε πώς να σώζετε τη ζωή ενός ζώου, αν αυτό τραυματιστεί και μέχρι να το μεταφέρετε σ’ έναν κτηνίατρο.
Μετά από πολλές προσπάθειες και μια σειρά από συναντήσεις και συζητήσεις της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας με την προϊσταμένη της Γενικής Διεύθυνσης Κτηνιατρικής του ΥΠ.Α.Α.Τ., Χρυσούλα Δηλέ, τελικά εστάλη εγκύκλιος προς τους δήμους στις 4/10/2012 με το υπόδειγμα εντύπου Πράξης Βεβαίωσης Παράβασης του νόμου 4039/2012, ώστε αυτό το έντυπο να χρησιμοποιούν οι Δημοτικές Αστυνομίας για να χρεώνουν εκεί τα πρόστιμα για τις παραβάσεις που σχετίζονται με την κακομεταχείριση των ζώων.
Σύμφωνα με τον νόμο 4172/2013 (άρθρο 81) οι αρμοδιότητες της Δημοτικής Αστυνομίας που καταργήθηκε περνούν στην Ελληνική Αστυνομία από τις 23 Σεπτεμβρίου 2013. Αυτό συνεπάγεται ότι και οι σχετικοί έλεγχοι και τα διοικητικά πρόστιμα που επιβάλλονταν σχετικά με υποθέσεις κακοποιήσεις ζώων γίνονται πλέον από την Αστυνομία εξ ολοκλήρου. Συγκεκριμένα νόμος 4172/2013 (άρθρο 81) αναφέρει στις κάτωθι παραγράφους: