Επιχείρηση για τη διάσωση ενός δελφινιού στήθηκε στη Μύκονο από εθελοντές, Λιμενικό και περιβαλλοντικές οργανώσεις. Στις 15 Μαΐου ένα Ζωνοδέλφινο προσέγγισε για άγνωστους λόγους το νέο λιμάνι της Μυκόνου και εκεί παρέμεινε για έξι μέρες. Το Ινστιτούτο Θαλάσσιας Προστασίας «ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ» βρισκόταν διαρκώς σε ανοικτή γραμμή επικοινωνίας με συνεργάτες του στο νησί, εθελοντές, το Ερευνητικό Κέντρο Διάσωσης και Περίθαλψης «ΑΡΙΩΝ» και το Λιμεναρχείο προκειμένου να αξιολογηθεί η κατάσταση της υγείας του ζώου και τα αίτια της συμπεριφοράς του.
Αν και το Ζωνοδέλφινο έδειχνε φαινομενικά σε καλή κατάσταση την τρίτη μέρα άρχισε να παρουσιάζει τα πρώτα ανησυχητικά συμπτώματα. Σε συνεργασία με τον κτηνίατρο του νησιού, τον «ΑΡΙΩΝ» και τη δρ Αναστασία Κομνηνού κατεβλήθη κάθε δυνατή προσπάθεια για τη διάσωση του δελφινιού, χωρίς ωστόσο το επιθυμητό αποτέλεσμα, καθώς τη Δευτέρα τα ξημερώματα έχασε τη μάχη για τη ζωή.
Το «ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ» ευχαριστεί όλους όσους αφιέρωσαν ατελείωτες ώρες, μέρα και νύχτα, δίπλα στο ζώο και προσπάθησαν με κάθε μέσο για τη διάσωση του. «Η ευαισθητοποίηση και κινητοποίηση του κόσμου μας γεμίζει με αισιοδοξία και ελπίζουμε αντίστοιχα περιστατικά στο μέλλον να έχουν ευτυχή κατάληξη. Σε μία περίοδο διαρκούς υποβάθμισης των θαλάσσιων οικοσυστημάτων, στόχος μας είναι η διεύρυνση στην Ελλάδα του δικτύου ενημέρωσης πολιτών και εθελοντικών ομάδων, ώστε να διασφαλιστεί το δυνατό περισσότερο το μέλλον των θαλάσσιων θηλαστικών, που διαπλέουν μόνιμα ή περιστασιακά τις θάλασσες μας» τονίζει το «ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ» στη σχετική ανακοίνωση.
Έκκληση για την υιοθεσία του σκύλου που ανήκε στην οικογένεια, η οποία δολοφονήθηκε στις 2 Μαρτίου στην Ανδραβίδα Ηλείας, απευθύνουν φιλόζωοι. Η Ιωάννα Θεοδωροπούλου μέσω…
Αύριο 2 Νοεμβρίου αναμένεται να εκδικαστεί από το Μονομελές Πλημμελειοδικείο Σερρών ο Θ.Π. και η σύζυγος του Α.Π. οι οποίοι κατηγορούνται ως παράνομοι εκτροφείς για το «κολαστήριο» ζώων, που είχαν στήσει στις Σέρρες και το οποίο αποκάλυψαν οι δραστήριοι εθελοντές του Φιλοζωικού Ομίλου Σερρών (Φ.Ο.Σ.) τον Μάρτιο του 2010. Η δίκη έχει αναβληθεί ήδη μια φορά εξήγησε στο www.zoosos.gr η Ζωή Κοντού, η οποία τόνισε, ότι όσα αντίκρισαν εκεί ξεπερνούν και την πιο νοσηρή φαντασία.
Η ταινία μικρού μήκους «ARTemis» η οποία δημιουργήθηκε για εκπαιδευτικούς σκοπούς από το 3ο Νηπιαγωγείο Καλυθιών Ρόδου στο πλαίσιο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Επιστήμες της…