Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΩΝ 33.000 ΜΙΝΚ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΑΝ ΑΠΟ ΑΣΙΤΙΑ ΣΤΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ ΤΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ( ή: η εργαλειοποίηση της ζωής)... Ο επιχειρηματίας-ιδιοκτήτης του εκτροφείου μινκ στη Γαλατινή Κοζάνης, που χρωστούσε εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ στην εταιρεία παραγωγής ζωοτροφής για γουνοφόρα, καιγόταν να πάρει πίστωση για 3 μήνες, για να προλάβει να θανατώσει τα ζώα, να τα γδάρει και να πουλήσει τα δέρματά τους.Ο άλλος επιχειρηματίας, ο ιδιοκτήτης της μοναδικής εταιρείας ζωοτροφής για γουνοφόρα στην Ελλάδα, έκοψε την πίστωση και άφησε τα ζωάκια να πεθάνουν από ασιτία είτε κανιβαλισμό. Τα μινκ έτσι κι αλλιώς προορίζονταν για έναν οικτρό θάνατο.
Πέθαναν τελικά από ασιτία ή τρώγοντας το ένα το άλλο, αντί να τα γδάρουν μισοζώντανα οι «πολιτισμένοι» γουναράδες της Καστοριάς και της Σιάτιστας – οι ταγοί της ντόπιας 500χρονης παράδοσης.
Αν υπάρχει κάποιο επιμύθιο στην όλη ιστορία, είναι ότι τα ζώα στη χώρα μας, και στον κόσμο ολόκληρο, εξακολουθούν να αντιμετωπίζονται ως res, ως άψυχα πράγματα δηλαδή, στερούμενα των όποιων δικαιωμάτων στη ζωή.
Η ουσία του ανθρώπινου «πολιτισμού» σήμερα είναι ακριβώς αυτή: η εκμετάλλευση του άλλου, του αδύναμου, του λιγότερο προστατευμένου, για το δυνατόν μεγαλύτερο κέρδος.
Σκεφτείτε τι κάνει ο άνθρωπος στους ανθρώπους, όταν πρόκειται για τα συμφέροντά του, και δεν θα δυσκολευτείτε να κατανοήσετε την ευκολία, τη βαρβαρότητα και την αδιαφορία που δείχνει καθημερινά και αδιάλειπτα στα άλλα νοήμονα και συναισθανόμενα ζώα του πλανήτη.
Τι κάνουμε, λοιπόν;
Καλά ευχαριστώ, εσείς;
*Ο Θέμης Δημητρακόπουλος είναι συγγραφέας, πολιτικός επιστήμονας – μέλος του Τμήματος Οικολογίας/Περιβάλλοντος ΣΥ.ΡΙΖ.Α.
Τον Δήμο Αιγάλεω που αθέτησε τις υποσχέσεις του αναφορικά με τα θέματα της διαχείρισης των αδέσποτων και δεν υλοποίησε τα αιτήματα τα οποία είχαν καταθέσει…
Της Νίκης Τηλιακού* Τι μπορεί να κάνει κάποιος για να προστατεύσει τα ζώα που σιτίζει από δηλητηρίαση ειδικά όταν δέχεται απειλές; Όταν κάποιος απειλεί και…
Ανοικτή επιστολή υπογεγραμμένη από τη Θεματική Ομάδα για τα Δικαιώματα των Ζώων απέστειλαν οι Οικολόγοι Πράσινοι στον υπουργό και στον αναπληρωτή υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, καθώς και στον αρμόδιο Περιφερειάρχη Κρήτης, προκειμένου να διαπιστωθεί κατά πόσο έχουν ενημερωθεί οι αρμόδιες αρχές σχετικά με τη διεξαγωγή πειραμάτων σε πιθήκους από το Ερευνητικό Εργαστήριο Φυσιολογίας (Τμήμα Νευροφυσιολογίας) του Πανεπιστημίου Κρήτης και αν έχουν διεξαχθεί οι απαραίτητοι έλεγχοι σχετικά με την ευζωία των ζώων που χρησιμοποιούνται στα εν λόγω πειράματα.