Στη γέφυρα Ρίου – Αντίρριου στις 27 Μαΐου συγκεντρώθηκε μια ομάδα φιλόζωων (από το Αγρίνιο, το Μεσολόγγι, τη Ναύπακτο, την Ερατεινή και την Πάτρα) για να διαμαρτυρηθεί για την κακοποίηση των ζώων και για όσα συμβαίνουν εις βάρος κυρίως των αδέσποτων στις περιοχές της Αιτωλοακαρνανίας, της Φωκίδας και της Αχαΐας. Με πανό, φυλλάδια και συνθήματα ενημέρωναν τους διερχόμενους οδηγούς για ποιους λόγους διαμαρτύρονται και τι παθαίνουν τα αδέσποτα από τους ανθρώπους.
Για το τι ώθησε τους διοργανωτές σε αυτή τη συμβολική διαμαρτυρία μίλησε Στο Κόκκινο και στο «Ζωντανά στον Αέρα» η Σοφία Καραμούζα, που είναι πρόεδρος του Συλλόγου Προστασίας Ζώων «Η Ελπίδα» και δραστηριοποιείται στο Μεσολόγγι καθώς και εκεί η εξόντωση των αδέσποτων συνήθως με φόλες είναι καθημερινό φαινόμενο.
Η κα Καραμούζα στην Ελένη Ηλιοπούλου εξήγησε πως είναι πάντα λίγοι εκείνοι που νοιάζονται, ότι αυτοί επωμίζονται το βάρος οικονομικό και ηθικό της φροντίδας των ζώων τα οποία υποφέρουν, ενώ τόνισε ότι συχνά βρίσκονται και υπόλογοι καθώς οι δήμοι αντί να αναλάβουν τις ευθύνες τους σε ό,τι αφορά τα αδέσποτα παραπέμπουν στους εθελοντές, τους δημότες που δυσανασχετούν με την ύπαρξη των σκυλιών και των γατιών στους δρόμους.
Στα σχολεία της Σύρου από τις 4 έως τις 8 Μαΐου θα πραγματοποιηθούν μαθήματα φιλοζωίας στους μαθητές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Συμβιώνω με τα Ζώα γύρω μου» της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας (Π.Φ.Π.Ο.) που διεξάγεται με την άδεια του Υπουργείου Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων ουσιαστικά διδάσκει στα παιδιά ότι τα ζώα αξίζουν το σεβασμό και την αγάπη μας, ενώ τους δείχνει και πως πρέπει να τα προσεγγίζουν.
Έκκληση για την υιοθεσία του σκύλου που απεγκλωβίστηκε στις 18 Οκτωβρίου 2016 από την ορεινή περιοχή Πάνια σε απόσταση περίπου δύο χιλιομέτρων από την Αράχωβα…
Νεότερη Ενημέρωση: Η δίκη αναβλήθηκε λόγω παρέλευσης του ωραρίου. Στις 6 Απριλίου έχει οριστεί να εκδικαστεί από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Πατρών η υπόθεση του βασανισμού…