Η δηλητηρίαση των ζώων με φόλες είναι η νούμερο ένα αιτία θανάτου αδέσποτων και όχι μόνο στη χώρα μας. Σε κάθε πόλη, σε κάθε χωριό οπουδήποτε στην Ελλάδα καθημερινά ζώα δηλητηριάζονται και τα θύματα κάθε χρόνο είναι χιλιάδες.
Ο κτηνίατρος Μανώλης Βορρίσης μίλησε στον ραδιοφωνικό σταθμό Στο Κόκκινο 105,5 FM και στο «Ζωντανά στον Αέρα» και στην Ελένη Ηλιοπούλου εξήγησε ότι ποτέ δεν πρέπει να δίνουμε σε ζώο το οποίο βλέπουμε έχει δηλητηριαστεί και κάνει σπασμούς ξύδι ή γάλα, καθώς αυτό που θα καταφέρουμε είναι τελικά να το πνίξουμε.
Τόνισε ότι είναι σημαντικό να ρίξουμε τη θερμοκρασία του ζώου καθώς από τους μυϊκούς σπασμούς αυτή αυξάνεται δραματικά γι’ αυτό και πρέπει να σκεπάσουμε τον σκύλο ή τη γάτα μ’ ένα ύφασμα το οποίος θα έχουμε βρέξει με παγωμένο νερό και αυτό θα πρέπει να το επαναλάβουμε.
Σωτήρια είναι μόνο η έγκαιρη μεταφορά του ζώου στον κτηνίατρο και αυτό είναι κρίσιμο για τη ζωή του ζώου. Αν έχουμε προμηθευτεί ενέσεις ατροπίνης και εμετικές ενέσεις θα πρέπει να τις χορηγούμε υποδόρια αλλά το τι ποσότητα φαρμάκου θα χορηγήσουμε στο ζώο εξαρτάται από το σωματικό του βάρος.
Καλό είναι όπου βρισκόμαστε να έχουμε προνοήσει να μάθουμε που είναι το πλησιέστερο κτηνιατρείο καθώς μόνο ο κτηνίατρος μπορεί να αντιμετωπίσει ένα τόσο σοβαρό περιστατικό. Για να σωθεί ένα ζώο στο δρόμο ενώ έχει δηλητηριαστεί με φόλα χρειάζεται πολύ τύχη σημείωσε ο κ. Βορρίσης.
Καθημερινά σχεδόν δημοσιεύουμε ειδήσεις με κακοποιήσεις κάθε είδους από περιοχές του Δήμου Ναυπακτίας και οι ελάχιστοι εθελοντές φιλόζωοι της περιοχής διαμαρτύρονται όχι μόνο για τον…
Το Αττικό Ζωολογικό Πάρκο με ανακοίνωση του διευκρινίζει αναφορικά με τους τέσσερις θανάτους δελφινιών και την ανακοίνωση του Τμήματος Οικολογίας του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. – που αναδημοσιεύσαμε εδώ – ότι φυσικά αίτια οδήγησαν στο θάνατο τους. Και αυτό αφορά και το ενήλικο θαλάσσιο θηλαστικό και τα τρία μωρά που γεννήθηκαν στις πισίνες του καθώς οι μητέρες τους τα απέρριψαν. Μάλιστα επισημαίνει ότι δεν έγινε έλεγχος από την αρμόδια Διεύθυνση της Περιφέρειας αλλά η επιχείρηση απάντησε σε σχετικό αίτημα Διεύθυνσης Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής της Περιφέρειας Αττικής.
Καθήκοντα αντιδημάρχου στον Δήμο Αλμωπίας του νομού Πέλλας ανέλαβε ο Σταύρος Καραμαριάς και ένας από τους τομείς ευθύνης του είναι πλέον και η διαχείριση του πληθυσμού των αδέσποτων της περιοχής.