Όλοι εμείς που αγαπάμε τα ζώα οφείλουμε να τοποθετούμε έξω από το σπίτι μας ή σε δημόσιους χώρους δοχεία νερού και φαγητού γι’ αυτά. Ο νόμος μας το επιτρέπει αρκεί να τηρούμε τους κανόνες καθαριότητας και υγιεινής. Η σίτιση και το πότισμα των αδέσποτων ζώων δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι υποχρέωση των ανθρώπων και δικαίωμα αυτών των πλασμάτων, εντούτοις συχνά γίνεται και αιτία αντιδικίας ανάμεσα στους κατοίκους μιας περιοχής.
Ο νόμος 4235/2014 στο άρθρο 46 ξεκάθαρα αναφέρει: «10. Την ευθύνη για την επίβλεψη και τη φροντίδα των επανεντασσόμενων αδέσποτων ζώων έχουν, από κοινού, οι Δήμοι, οι οποίοι μάλιστα δύνανται να δημιουργήσουν και σημεία παροχής τροφής και νερού για τα ζώα αυτά, καθώς και τα συνεργαζόμενα με αυτούς φιλοζωικά σωματεία και ενώσεις. Δεν απαγορεύεται η παροχή τροφής και νερού σε αδέσποτα ζώα συντροφιάς από φιλόζωους πολίτες, υπό την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καθαριότητας και υγιεινής».
Η Αγγέλα Μπαρτσιώκα, που είναι αντιπρόεδρος του Φιλοζωικού Συλλόγου Φθιώτιδας και μέλος του Δ.Σ. της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας μίλησε στον ραδιοφωνικό σταθμό Στο Κόκκινο 105,5 FM στο «Ζωντανά στον Αέρα» και στην Ελένη Ηλιοπούλου εξήγησε με τι καταστάσεις έρχονται αντιμέτωποι οι φιλόζωοι και στη Λαμία αλλά και σε άλλες περιοχές του νομού αλλά δυστυχώς και παντού στην Ελλάδα καθώς αρκετοί είναι εκείνοι οι οποίοι ενοχλούνται από τη σίτιση των αδέσποτων ζώων.
Με αφορμή την άγρια κακοποίηση ενός σκύλου τον οποίο ένας άνδρας, καθηγητής στο επάγγελμα, μαχαίρωσε στη Νίκαια Αττικής με σουγιά στις 13 Οκτωβρίου μίλησε στον…
Ανακοίνωση για τα αδέσποτα εξέδωσε ο αντιδήμαρχος Βέροιας Βασίλης Παπαδόπουλος απαντώντας στους επικριτές τους. Συγκεκριμένα τονίζει: «Με αφορμή τα αναγραφόμενα σε δημοσιεύματα που κυκλοφορούν στα…
Η Σοφία Λαμπίκη ανήκει σ’ εκείνη την κατηγορία των δασκάλων (καθηγητών) που θα ήθελες να «ξεστραβώνουν» και το δικό σου παιδί, αν διαθέτεις έστω κοινή λογική. Ζει και εργάζεται στο νησί της Χίου και μέσα από τα κείμενα της – όσοι δεν την γνωρίζουν προσωπικά – καταλαβαίνουν πώς νοιάζεται και για τους μαθητές της (τα παιδιά γενικώς) και τα ζώα.