Τα ανεπιτήρητα παραγωγικά ζώα διαβιούν συχνά υπό απαράδεκτες συνθήκες είναι κάτι που συναντάμε συχνά εκτός των μεγάλων πόλεων και πρόκειται για ένα ζήτημα το οποίο έρχεται και πάλι στη δημοσιότητα με αφορμή τα όσα συνέβησαν στη Μαγνησία πριν από μερικές ημέρες καθώς άλογα που έχουν αφεθεί από τους ιδιοκτήτες τους να περιφέρονται ελεύθερα κινδύνεψαν να πνιγούν μετά τις σφοδρές βροχοπτώσεις και σώθηκαν από την Πυροσβεστική όταν πλημμύρισε ο ποταμός Κραυσίδωνας.
Η Φλωρίκα Τσιρογιάννη που είναι πρόεδρος του Φιλοζωικού Συλλόγου Βόλου «Κόσμος και Φύση» και έχει επισημάνει πολλές φορές στις αρχές την ανάγκη να επιβληθούν πρόστιμα - όπως ορίζει η νομοθεσία - σ’ εκείνους που εκθέτουν σε τέτοιο κίνδυνο τα ζώα τους μίλησε στον ραδιοφωνικό σταθμό Στο Κόκκινο 105,5 FM και στο «Ζωντανά στον Αέρα».
Η κα Τσιρογιάννη στην Ελένη Ηλιοπούλου μεταξύ άλλων τόνισε ότι τα ανεπιτήρητα ζώα και κακοποιούνται από τους κατόχους τους που για να εξοικονομήσουν χρήματα από την τροφή και τις σταβλικές εγκαταστάσεις τα εκθέτουν σε κινδύνους κάθε είδους, παράλληλα τα ζώα αυτά (συνήθως άλογα, μουλάρια, αγελάδες, αιγοπρόβατα κ.ά.) αποτελούν κίνδυνο και για τους εποχούμενους καθώς συχνά βγαίνουν στον δρόμο και η σύγκρουση με όχημα μπορεί να αποβεί θανάσιμη και γι’ αυτά και για τους ανθρώπους.
Ακούστε εδώ το «Ζωντανά στον Αέρα»:
Φωτογραφία: Άλογο πνιγμένο δεμένο μέσα σε χείμαρρο στη Μαγνησία το 2015.
Στην κατηγορία «Θεματικού Ιστότοπου (Ειδικού Ενδιαφέροντος)»
To www.zoosos.gr είναι μεταξύ των 7 υποψήφιων ιστοσελίδων που διεκδικούν το βραβείο «Θεματικού Ιστότοπου (Ειδικού Ενδιαφέροντος)» στα e-awards 2013, στα Ελληνικά Βραβεία Διαδικτύου. Η διαδικτυακή ψηφοφορία ξεκίνησε σήμερα και ολοκληρώνεται στις 25 Ιουνίου 2013 στις 20:00. Για να συμμετάσχετε σε αυτή πρέπει πρώτα να κάνετε εγγραφή και στη συνέχεια να ψηφίσετε επιλέγοντας το www.zoosos.gr στη σχετική κατηγορία.
Της Δήμητρας Πόπορη Αγαπητοί αναγνώστες, Όλοι θυμόμαστε τον μεγάλο Έρωτα του Πειραιά του Φίλου μας Κανέλου και της Γλυκιάς Περσούλας που χώρισαν στις 8 Οκτωβρίου…
Σήμερα το πρωί οι εθελοντές της Φιλοζωικής Ομάδας Βόλου εντόπισαν στην πόλη του Βόλου το σκυλάκι, που βλέπετε. Το ζώο δεν ήταν μόνο εμφανώς αδύνατο. Το πέος του ήταν εξαιρετικά διογκωμένο και το σκυλί αδυνατούσε να περπατήσει φυσιολογικά. Έμοιαζε σαν κάποιος να είχε δέσει κάτι γύρω από τον φαλλό του.