Στο σημείο όπου 26 συνάνθρωποι μας βρήκαν τραγικό θάνατο την περασμένη Δευτέρα 23 Ιουλίου εγκλωβισμένοι από τις φλόγες, μη μπορώντας να βρουν διέξοδο ως τη θάλασσα, εντοπίστηκε ο σκύλος που βλέπετε στο Μάτι Αττικής. Το ζώο το εντόπισε στις 27 Ιουλίου η Μαρινέττα Φραγκοπούλου η οποία το μετέφερε για νοσηλεία στο Αττικό Νοσοκομείο Ζώων στην Παιανία της Αττικής.
Σύμφωνα με την κα Φραγκοπούλου το σκυλί που νοσηλεύεται σε κρίσιμη κατάσταση είναι γεμάτο πληγές και τσιμπούρια και είχε μαζί τους και ένα σκυλάκι νεότερης ηλικίας το οποίο διέφυγε και δεν κατάφεραν να πιάσουν. Το ζώο είναι πιθανότατα αδέσποτο. Αν αναγνωρίζετε τον σκύλο ή τον χάσατε καλέστε στα τηλέφωνα: 2106640552 και 2106640553.
Αυτοκόλλητα στους κάδους όπου οι κάτοικοι της Πάρου, δυστυχώς, πετούν ζωντανά γατάκια και κουταβάκια τοποθετούν οι δύο φιλοζωικοί σύλλογοι της Πάρου ο Σύλλογος Προστασίας Ζώων Πάρου (P.A.W.S.) και οι «Φιλόζωοι Εθελοντές Πάρου» στο πλαίσιο της εκστρατείας ευαισθητοποίησης ώστε να περιοριστεί η εγκληματική δράστη ορισμένων, που καταδικάζουν σε αργό και βασανιστικό θάνατο ζωντανές ψυχές.
Τη δική του εκδοχή για όσα δεν έγιναν στον Δήμο Αλεξανδρούπολης αλλά και για τις ευθύνες του συλλόγου «Κιβωτός» παρουσιάζει με ανακοίνωση του ο φιλοζωικός σύλλογος της περιοχής «ΦΡΟΝΤΙ-ΖΩ» ο οποίος επισημαίνει ότι η νομοθεσία τηρήθηκε ευλαβικά ώστε τα σκυλιά που είναι επιθετικά κατ’ επανάληψη προς ανθρώπους και ζώα και ζουν στην οδό Σκαμάνδρου να μην ευθανατωθούν.