Μια πολύ ταλαιπωρημένη νεαρή αλεπού επισκέφθηκε σήμερα το 8ο Νηπιαγωγείο Κορυδαλλού Αττικής και οι νηπιαγωγοί για να βοηθήσουν το ζώο ενημέρωσαν το Τμήμα Περιβάλλοντος του αρμόδιου δήμου.
Σύμφωνα με τον Γρηγόρη Γουρδομιχάλη που είναι πρόεδρος του ΠΕ.ΣΥ.Δ.Α.Π. και κατέγραψε με την κάμερα του το «παράξενο ζώο», την αλεπουδίτσα για οποία του έκαναν λόγο. Το ζώο τελικά διέφυγε προς το όρος Αιγάλεω καθώς το νηπιαγωγείο βρίσκεται στην άκρη της αστικής περιοχής κοντά στο βουνό και είναι πιθανό να έφτασε ως εκεί αναζητώντας τροφή στους κάδους των σκουπιδιών.
Η κατάσταση της αλεπούς φαίνεται κακή ίσως εξαιτίας έλλειψης τροφής ή ασθένειας, εντούτοις αυτό είναι μόνο υποθέσεις αφού το ζώο επέστρεψε στο φυσικό του περιβάλλον στο πολύπαθο όρος Αιγάλεω στο οποίοι οι κίνδυνοι και για τα άγρια ζώα είναι πολλοί (φόλες, κυνήγι, απορρίμματα).
Τη δυναμική και τη σοβαρότητα των ανθρώπων, που απαρτίζουν το φιλοζωικό κίνημα στη χώρα μας, απέδειξε με την αρτιότητα της, την έκφραση των απόψεων και των τοποθετήσεων η ημερίδα, η οποία διοργανώθηκε το περασμένο Σάββατο από την Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.) και την Ένωση Εισαγγελέων Ελλάδος (Ε.Ε.Ε.) και τέθηκε υπό την αιγίδα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
Μέσω της ιστοσελίδας www.iporta.gr o Στάθης Παναγιωτόπουλος αποχαιρετά την Σαρδέλα του και μας γνωστοποιεί ότι αναγκάστηκε να της κάνει ευθανασία στις 5 Ιουνίου καθώς η…
H «Ζωοφιλική Παρέμβαση Μελισσίων – Πεντέλης» (Αρ. Πρ. 4898/2009) κάνει έκκληση προς τους κατοίκους και τους δημότες της περιοχής προκειμένου να τους προτρέψει να συμμετάσχουν ενεργά στη φροντίδα των αδέσποτων ζώων που χρήζουν βοήθειας. Σε σχετική ανακοίνωση τονίζεται: «Χρειαζόμαστε βοήθεια, με οποιονδήποτε τρόπο, σε οτιδήποτε από τα παρακάτω μπορεί να βοηθήσει ο καθένας προκειμένου να συνεχίσει να υπάρχει ο Σύλλογός μας γιατί αδυνατούμε πλέον να τα καταφέρουμε 2-3 άτομα.