Το Σάββατο 6 Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθεί πορεία διαμαρτυρίας στην Αθήνα για τα δικαιώματα των ζώων. Αφετηρία της πορείας είναι το κτίριο του Συλλόγου Ελλήνων Αρχαιολόγων, που βρίσκεται στην οδό Ερμού 134, στο Θησείο, και το ραντεβού για τουw φιλόζωους είναι στις 12:00, ενώ υπάρχει και η παράκληση όσοι συμμετέχουν να είναι ντυμένοι στα μαύρα και στις μπλούζες τους - αν υπάρχει τέτοιο δυνατότητα - να είναι τυπωμένο κάποιο σύνθημα υπέρ των ζώων. Η πορεία έχει προγραμματιστεί να καταλήξει στο Σύνταγμα.
Σύμφωνα με το υπό σύσταση σωματείο «Ethos & Empathy» που διοργανώνει τη διαμαρτυρία: «Τα προηγούμενα δύο χρόνια, πορείες για τα δικαιώματα των ζώων έλαβαν χώρα σε πολλά διαφορετικά μέρη του κόσμου: Από το Λονδίνο και πολλές πολιτείες της Αμερικής όπως η Νέα Υόρκη, το Λος Άντζελες και το Μαϊάμι μέχρι τη… Μολδαβία, τη Ρουμανία αλλά ακόμη και την Ταϊβάν. Με πιο σπουδαία και πολυπληθή (περί τα 25.000 άτομα), φυσικά, αυτή στο Ισραήλ. Οι πορείες αυτές γίνονται αρχές Σεπτεμβρίου συνήθως.
Φέτος οι πορείες στην Αγγλία αλλά και στις περισσότερες άλλες πόλεις του κόσμου έλαβαν χώρα στις 25/8 ενώ κάποιες έγιναν την 1η του Σεπτέμβρη.
Καθότι στην Ελλάδα πολλοί είναι ακόμη σε άδεια τους μήνες Αύγουστο – Σεπτέμβριο, και καθώς επίσης έχει ακόμη πολλή ζέστη αυτόν τον καιρό, αποφασίσαμε να διοργανώσουμε την πρώτη επίσημη πορεία για τα δικαιώματα των ζώων στην Ελλάδα, στα πλαίσια των πορειών αυτών, το Σάββατο 6/10/2018, συνδυάζοντάς την με το επόμενο Vegan life festival που θα γίνει στην Αθήνα την Κυριακή 7/10/2018.
Έτσι, σας καλούμε να έρθετε από όποια γωνιά της χώρας βρίσκεστε, εκείνο το σαβ/κο, για να δώσουμε ΟΛΟΙ μαζί ένα ηχηρό μήνυμα στον Ελληνικό κόσμο. Ήρθε η ώρα να δείξουμε στον κόσμο πως δεν αποτελούμε πια μια μικροσκοπική μειονότητα αλλά μια μεγάλη ομάδα ανθρώπων που ολοένα και δυναμώνει!
Σας παρακαλούμε, ανοίξτε τα σπίτια σας στους φιλόζωους φίλους σας που ζουν εκτός Αθηνών για να μπορούν να παραυρεθούν χωρίς να πληρώνουν και έξοδα διαμονής. Ήρθε η ώρα να δείξουμε στον κόσμο πως και στην Ελλάδα είμαστε πολλοί κι αγωνιζόμαστε με κάθε τρόπο για την ΑΠΕΛΕΥΘΈΡΩΣΗ ΌΛΩΝ των ζώων, παρά την οικονομική και προσφυγική κρίση που πλήττει τη χώρα μας.
Ας δείξουμε στον κόσμο πως μαχόμαστε ενάντια στον σπισισμό*, όλοι μαζί!
ΣΗΜΕΙΟ & ΩΡΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ: 12.00 – Ερμού 134, Θησείο – Έξω από το κτίριο της Ένωσης αρχαιολόγων. Επιθυμητή ενδυμασία: Για λόγους ομοιομορφίας παρακαλούμε τον κόσμο να είναι ντυμένοι στα μαύρα ή αν έχουν t-shirt με κάποιο μήνυμα σχετικό, κι είναι σε ασπρόμαυρες αποχρώσεις, ακόμη καλύτερα.
[ Έχει κανονιστεί διερμηνεία για τις ομιλίες που θα δοθούν στο Σύνταγμα, όπου θα καταλήξει η πορεία (στα Ελληνικά για την Αγγλόφωνη αλλά και στη νοηματική και για τις 2).]
*Ως σπισισμό ή ειδισμό μεταφράζουμε τον αγγλικό όρο speciesism που εισήχθη πρώτη φορά από τον βρετανό ψυχολόγο Richard D. Ryder και έγινε ευρέως γνωστός από τον αυστραλό ηθικό φιλόσοφο Peter Singer μέσα από το έργο του Animal Liberation (η Απελευθέρωση των Ζώων). Ως σπισισμό ο Singer ορίζει τη διάκριση με βάση το είδος η οποία είναι συγκρίσιμη με το ρατσισμό ή το σεξισμό και, όπως χαρακτηριστικά γράφει στο βιβλίο του το 1975: "Οι ρατσιστές παραβιάζουν την αρχή της ισότητας δίνοντας μεγαλύτερη προσοχή στα συμφέροντα των μελών της δικής τους φυλής/έθνους όταν υπάρχει σύγκρουση μεταξύ των δικών τους συμφερόντων και αυτών των ατόμων-μελών μίας άλλης φυλής (…) κατά παρόμοιο τρόπο, οι σπισιστές επιτρέπουν τα συμφέροντα του δικού τους είδους να καταπατήσουν τα σπουδαιότερα συμφέροντα μελών άλλων ειδών. Το μοτίβο είναι πανομοιότυπο σε κάθε περίπτωση". Πιο αναλυτικά για τον σπισισμό, μπορείτε να διαβάσετε εδώ.».
Στα σχολεία της Σύρου από τις 4 έως τις 8 Μαΐου θα πραγματοποιηθούν μαθήματα φιλοζωίας στους μαθητές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Συμβιώνω με τα Ζώα γύρω μου» της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας (Π.Φ.Π.Ο.) που διεξάγεται με την άδεια του Υπουργείου Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων ουσιαστικά διδάσκει στα παιδιά ότι τα ζώα αξίζουν το σεβασμό και την αγάπη μας, ενώ τους δείχνει και πως πρέπει να τα προσεγγίζουν.
Σε ακτή της Σαλαμίνας στα Σελήνια εντοπίστηκε το πρωί ο τραυματισμένος και εξαντλημένος Ζιφιός που από προχθές επιστήμονες και εθελοντές προσπαθούν να τον βοηθήσουν να…
Η Ιωάννα - Μαρία Γκέρτσου είναι ψυχολόγος και εργάζεται στο Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο Ηρακλείου στην Κρήτη είναι όμως κυρίως ιδρύτρια και πρόεδρος της Ελληνικής Σχολής…