Η «Μωβ νεράιδα» είναι ο τίτλος του τραγουδιού για παιδιά το οποίο έντυσαν με τη φωνή τους η Άννη Θεοχάρη και ο Κώστας Παρίσσης. Το τραγούδι, που υπογράφει η κα Θεοχάρη, καθώς έχει γράψει και τους στίχους και τη μουσική διηγείται την ιστορία της νεράιδας που σώζει τον σκύλο Διώνη ο οποίος έρχεται αντιμέτωπος με τον δράκο και έτσι επικρατεί η ειρήνη.
Το τραγούδι αυτό συνοδεύει το βιβλίο της Κατερίνας Παπαποστόλου «Το Δώρο», που είναι η πρώτη «αυτοβιογραφία» ενός κακοποιημένου σκύλου και ουσιαστικά προμοτάρει το υπό έκδοση δεύτερο βιβλίο της.
Οι στίχοι
Μπροστά στο βιβλιοπωλείο
μία μέρα μαγική
την είδα πρώτα
και βαρελότα έσκασαν μπροστά μου στη στιγμή
Όμως έτρεξα να φύγω
είχα τόσο φοβηθεί
με διώχναν όλοι μες την πόλη
μονάχα εκείνη θα με βρει
Η νεράιδα μου είναι μωβ
στο μαγικό της κουτί όλος ο κόσμος χωράει
ρίχνει παντού αστερόσκονη μωβ
και ό, τι πονούσε πολύ τώρα με γαργαλάει
Δεν μπορείς να με νικήσεις
μακριά να τρέξεις να σωθείς
ψηλά πετάω και ίσως σε φάω
απ’ τα νύχια μου δεν γλίτωσε κανείς
Η νεράιδα μου είναι μωβ
και τον δράκο μπορεί να ξεγελάσει
Ρίχνει παντού αστερόσκονη μωβ
και τον δρόμο θα βρει σε όποιον τον έχει χάσει
Τώρα ξέρω ήταν δώρο
όσα μας έφεραν κοντά
σαν είπε: «Ζήσε! Για μένα είσαι μία πριγκίπισσα!»
Μια νεράιδα περιμένει
να σε πάρει από το χέρι
και στο παλάτι αρχίζει κάτι
που την αλλαγή θα φέρει…
Οι υπόλοιποι συντελεστές της «Μωβ νεράιδας»
Ακουστική και ηλεκτρική κιθάρα, μπάσο, πλήκτρα: Κ. Παρίσσης
Τύμπανα: Αλέξανδρος Κουτός
Βιολί: Μάριος Παπούλιας
Ενορχήστρωση: Κ. Παρισσης
Ηχογράφηση, μίξη, mastering: Studio Praxis Κ. Παρίσσης
Το Σάββατο 30 Δεκεμβρίου ο τηλεοπτικός σταθμός MEGA θα προβάλει στις 13:10 την ταινία «Re-Action» του Αρτέμη Σαμοθράκη και Αλέξανδρου Κατσάρη. Συντονιστείτε! https://youtu.be/q_nKmYfkgKw Διαβάστε επίσης:…
Στην «Γιορτή Υιοθεσίας Σκύλου» σας προσκαλεί ο φιλοζωικός σύλλογος «Σωτηρία Αδέσποτων Ζώων Αλίμου» η οποία έχει τεθεί υπό την αιγίδα του Δήμου Αλίμου και σε…
Στο κλασικό ροκ στέκι του Χαλανδρίου «Le Roi» δεν θα δείτε μόνο τους χιλιάδες δίσκους βινυλίου, τρόμπες βενζίνης μιας αλλοτινής εποχής, βέσπες, juke box, φλιπεράκια, πυξίδες, ζυγαριές, ταξίμετρα και αντίκες πολλών ειδών, που δεν πρέπει να αγγίξετε. Θα δείτε να περιφέρονται κάτω από τα σκαμπό δύο ολόλευκα κουνελάκια.