Κάθε μέρα και καλύτερα είναι ο Σνούπι, ο νεαρός αδέσποτος σκύλος που εντοπίστηκε στις 23 Νοεμβρίου πυροβολημένος στη Ναύπακτο Αιτωλοακαρνανίας. Το ζώο, που είναι ένα από τα πιο γνωστά αδέσποτα της περιοχής, βρήκε ο κτηνίατρος Νίκος Πλουμής έξω από το κτηνιατρείο του την περασμένη Παρασκευή και τότε διαπίστωσε εξετάζοντας τη μεγάλη πληγή, την οποία είχε γύρω από τον λαιμό του, ότι το σκυλί είχε πυροβοληθεί πριν από μερικές ημέρες, αφού μέσα στο τραύμα βρήκε τα σκάγια.
Ο κτηνίατρος καθάρισε και έραψε το εκτεταμένο τραύμα και χθες ο Σνούπι έκανε και ένα απολαυστικό μπάνιο και επειδή αν τον αφήσουν ξανά στον δρόμο η τύχη του είναι αβέβαιη, οι φιλόζωοι αναζητούν γι' αυτό το υπέροχο και τόσο έξυπνο πλάσμα ένα καλό σπιτικό.
Αν μπορείτε να βοηθήσετε
Αν μπορείτε να βοηθήσετε κάνοντας τον Σνούπι μέλος της οικογένειας σας επικοινωνήστε με την κα Παγκράτη μέσω facebook εδώ.
Με αφορμή την πτώση ενός αλόγου στο λιμάνι των Χανίων – μετά από λιποθυμία σύμφωνα με τους αυτόπτες μάρτυρες – ο Φιλοζωικός Σύλλογος «Η Προστασία των Ζώων» και η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.) ζητάει από το αρμόδιο Λιμεναρχείο να προχωρήσει σε ελέγχους για το αν οι αμαξάδες φροντίζουν τα ζώα που εκμεταλλεύονται αφού συνήθως τα έχουν εκτεθειμένα στον ήλιο διαρκώς.
Στις 2 Οκτωβρίου εθελοντές του Φιλοζωικού Συλλόγου Χανίων «Η Προστασία των Ζώων» εντόπισαν κοντά στο νεκροταφείο του Γαλατά Χανίων ένα αδέσποτο σκυλί το οποίο κούτσαινε. Σταμάτησαν να του βάλουν τροφή και όταν το ζώο πλησίασε φάνηκε ότι το δεξί του πόδι ήταν πρησμένο, επειδή κάποιος του το είχε σφίξει με σύρμα.