Τα 6 κουταβάκια, που εντοπίστηκαν μόνα τους σε ορεινή περιοχή του Αγίου Γεωργίου Λασιθίου στην Κρήτη, διασώθηκαν στις 8 Ιανουαρίου χάρη στις φιλότιμες προσπάθειες δύο γυναικών, εθελοντριών της Μ.Κ.Ο. Ζωφόρος που μέσα στον χιονιά πήγαν να τα πάρουν και να τα σώσουν. Τα μωρά βρέθηκαν εκεί, καθώς η μάνα τους δηλητηριάστηκε από φόλα, αφού έγινε γνωστό ότι μια κάτοικος του χωριού είπε ότι το ζώο της έφαγε μια κότα. Και είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα πέθαιναν και αυτά εκεί πέρα ή από πείνα, ή από το δριμύ ψύχος ή από φόλα.
Οι φωτογραφίες δείχνουν σε τι κατάσταση βρέθηκαν τα σκυλάκια και τι καιρικές συνθήκες επικρατούσαν τη μέρα που διασώθηκαν. Τα μωρούλια χρειάζονται ένα σπιτικό αν μπορείτε να βοηθήσετε καλέστε την Άννα Τζορμπατζάκη 6934024004.
Ένα εξαιρετικό videoanimation… Μια μικρή ιστοριούλα μ’ ένα γαϊδουράκι, τη Μαρίζα. Ένα γαϊδουράκι από αυτά που ταλαιπωρούν αφάνταστα οι νησιώτες μας, το οποίο χορεύοντας τον «Ζορμπά» του Μίκη Θεοδωράκη κατάφερε να τα βγάλει πέρα στην ανηφόρα. Ανέβηκε μέχρι την Άνω Χώρα, αν και τα ψάρια από τα καφάσια σκόρπισαν τελικά στη διαδρομή…
Στην Κτηνιατρική Κλινική του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης νοσηλεύεται η Αγάπη, ο θηλυκός σκύλος που πυροβολήθηκε στην Κέρκυρα στις 15 Μαΐου με αποτέλεσμα να μείνει παράλυτος…
Της Γιώτας Παγκράτη* Ο Μένιος, ήταν ένας αδέσποτος σκύλος που εντοπίστηκε τον Οκτώβριο του 2018 σκελετωμένος στη Δάφνη Αιτωλοακαρνανίας. Όταν τον βρήκαν ζύγιζε μόλις 8…