Αγία Κυριακή Καστοριάς: Δεν πλάκωσε στο ξύλο τον σκύλο των γειτόνων του
Το svouranews.blogspot.com δημοσίευσε στις 11 Νοεμβρίου ότι στην Αγία Κυριακή Καστοριάς ένας σκύλος έπνιξε ένα κουνέλι, που βρισκόταν στην αυλή ενός γειτονικού σπιτιού και μόλις ο ιδιοκτήτης των κουνελιών το εντόπισε το ξυλοφόρτωσε μέχρι λιποθυμίας. Όμως σύμφωνα με νέες πληροφορίες δεν έγιναν όλα έτσι ακριβώς και σε καμιά περίπτωση δεν υπάρχει κακοποίηση σκύλου.
Δεν ξέρω πως να εκφράσω τον αποτροπιασμό μου μ'αυτά που συμβαίνουν με τα ζώα σ'ολη την ελληνική επαρχία. Εξαντλούν την εφευρετικοτητα τους σε νέους τροπους θανάτωσης των τσλαιπωρων ζώων αντί σε πιο εποικοδομητικά πράγματα. Τόσο χαμηλό είναι πια το πολιτιστικό μας επιπεδο;Τους οικτιρω όλους αυτους και εύχομαι το τέλος τους να είναι αντάξιο των πράξεων τους.