Τη δηλητηρίαση ενός σκύλου στο Κελλί Χαλκιδικής στις 25 Μαρτίου καταγγέλλει μέσω του www.zoosos.gr ο Λευτέρης Τσιολάκης, κάτοικος του χωριού που μας έστειλε και το σχετικό βίντεο.
Μάλιστα μέσω facebook ο νεαρός άνδρας συντετριμμένος από την απώλεια του νεαρού σκύλου επισημαίνει τα εξής: «ήσουν η καλύτερη παρέα, κάθε πρωί με περίμενες για μια μπουκίτσα φαγητό, κάθε βράδυ κοιμόσουν στην γωνίτσα που σου βρήκα,ήσουν μια αθώα ψυχή, ένας άγγελος, είναι δύσκολο να ξυπνάω το πρωί και να μην σε βρίσκω,είναι δύσκολο να χάνεις κάτι που αγάπησες πολύ, επίσης είναι δύσκολο να είσαι άνθρωπος με συναισθήματα και αγάπη, λυπάμαι 25/3/2019».
Δυστυχώς παντού στην Ελλάδα – και όχι μόνο στον Δήμο Πολυγύρου – η θανάτωση ζώων με κάθε τρόπο και όχι μόνο με φόλες είναι ένα κοινωνικό φαινόμενο γιγαντιαίων διαστάσεων που ελάχιστα απασχολεί τις αρχές.
Στις 16 Μαρτίου η Cornelia Urcan δημοσίευσε στην ομάδα του facebook «ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ» τη φωτογραφία μιας νεκρής γάτας που εντοπίστηκε στην οδό Καμπουρίδου και όπως…
Με χρηματική ποινή 2.000 ευρώ και ποινή φυλάκισης ενός έτους με αναστολή καταδίκασε σήμερα το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Νεαπόλεως τον 35χρονο άνδρα που στις 29 Ιουνίου 2014 είχε πυροβολήσει με την καραμπίνα του μπροστά σε τρία ανήλικα παιδιά έναν σκύλο στο χωριό Έξω Μουλιανά Σητείας.
Η Α.Π. κάτοικος του χωριού Σισάνι Κοζάνης μας ενημέρωσε για τον σκύλο που πυροβόλησε κάποιος συντοπίτης της το μεσημέρι της Κυριακής 27 Σεπτεμβρίου. Χθες ακούστηκαν…