Τους πυροσβέστες οι οποίοι έσωσαν τον σκύλο τους ευχαριστεί η Ευρυδίκη Ψυχαράκη καθώς το ζώο που εξαφανίστηκε χθες από το σπίτι του, εντοπίστηκε σήμερα σε φαράγγι στο Μεγάλο Μετόχι σε μια περιοχή έξω από το Ρέθυμνο της Κρήτης.
Η κα Ψυχαράκη εξήγησε στο www.zoosos.gr: «Σήμερα εντοπίσαμε το σκυλί, σε μια χαράδρα, φαράγγι, περίπου 800 μέτρα απόσταση από τη θέση του σπιτιού, από το κλάμα του, αφού ανταποκρινόταν στο κάλεσμα μας. Ήταν αδύνατη η πρόσβαση, λόγω πυκνής βλάστησης και γκρεμού.
Καλέσαμε την πυροσβεστική, η οποία ανταποκρίθηκε άμεσα, στέλνοντας δύο άτομα με όχημα, στη συνέχεια λόγω συνθήκης οι πυροσβέστες κάλεσαν ενίσχυση. Ήταν άψογοι!! Δύο κατέβηκαν από κάπου που βρήκαν στοιχειώδη πρόσβαση με τα πόδια και οι άλλοι δύο επιχείρησαν με σχοινιά στο χείλος του γκρεμού... Δεν φτάνει το ευχαριστώ για αυτούς τους ανθρώπους. Το ήθος, η ευγένεια, η ευσυνειδησία, το θάρρος και ο σεβασμός για όποιο έμψυχο ον, είναι παράδειγμα προς μίμηση.
Η κα Ψυχαράκη για τη διάσωση του ζώου εξέφρασε τις ευχαριστίες της προς τους διασώστες του σκύλου τους γράφοντας τα εξής σήμερα στο facebook: «Ένα τεράστιο ευχαριστώ στην πυροσβεστική υπηρεσία, και στους 4 πυροσβέστες που επιχείρησαν για την διάσωση του 'Σωτήρη'!! Σε μια χαράδρα με δύσκολη πρόσβαση, όπου φαινόταν αδύνατη η προσέγγιση, οι άνθρωποι αυτοί έκαναν το αδύνατο, δυνατόν. Συγχαρητήρια στην βάρδια του αξιωματικού Ηρακλή Χριστοδουλάκη και ειδικά στους πυροσβέστες Απανωμεριτάκη Θοδωρή, Θεοχάρη Κόμη, Κυριακακάκη Κωστή και Τσουπάκη Αντρέα!!!!».
Με μια λιτή γιορτή με ζωντανή μουσική, μεζέδες και κρασί ο Σύλλογος Φιλόζωοι Εθελοντές Πάρου εγκαινίασε στις 17 Αυγούστου στη Νάουσα το κτηνιατρείο τους που…
Ο ηθοποιός Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με τη σύζυγο του Λίνα Πρίντζου, εντόπισαν σήμερα στα σκουπίδια κοντά στην Αργαλαστή Μαγνησίας ένα κουτάβι που κάποιος πέταξε ζωντανό σε…
Το σκελετωμένο σκυλί που εντοπίστηκε σκελετωμένο να περιφέρεται τον περασμένο Απρίλιο στην περιοχή της Χαλής στο νησί της Καλύμνου έσωσε η Νομική Πελεκάνου η οποία ενδιαφέρθηκε ουσιαστικά για την τύχη του.