Πεσμένο στο έδαφος βρήκαν και σήμερα δύο γυναίκες το άλογο που τις τελευταίες μέρες φροντίζουν στο Λιτόχωρο της Πιερίας. Το ζώο που προφανώς έχει εγκαταλειφθεί από τον ιδιοκτήτη του είναι εξαιρετικά αδύναμο – όχι όμως λόγο της ηλικίας καθώς δεν είναι υπέργηρο – και στις 16 Απριλίου κατάφεραν να το σηκώσουν με τη βοήθεια του Κώστα Μόσχοβα, ο οποίος πήγε επί τόπου με εκσκαφέα και με ιμάντες.
Το ζώο το βρήκαν έτσι στις 14 Απριλίου
Εντούτοις σήμερα, όπως εξήγησε στο www.zoosos.gr η Μπέσσυ Παπαδοπούλου, το βρήκαν και πάλι στο χωράφι γιατί παραμένει εξαιρετικά αδύναμο. Το φροντίζουν με τροφή και το έχουν σκεπάσει για να είναι ζεστό ενώ φάρμακα σε ενέσιμη μορφή του έχει χορηγήσει δύο φορές ο κτηνίατρος Κώστας Πουρλιώτης, ο οποίος διαπίστωσε ότι δεν πάσχει από κολικό.
Κατάφεραν να το σηκώσουν με γερανό στις 16 Απριλίου αλλά έπεσε ξανά...
Εντούτοις η ενδονυχίτιδα και η γενικότερη εξάντληση δεν βοηθούν ούτε στη μετακίνηση του. Αν βρίσκεται στη περιοχή και μπορείτε να βοηθήσετε στη φροντίδα του καλέστε στα τηλέφωνα: 6944261769 ή 6980301751.
Διαμαρτυρία έξω από το Δημαρχείο Ζαγοράς Μουρεσίου πραγματοποίησαν χθες 13 Ιουλίου κυριολεκτικά μια χούφτα φιλόζωοι, κυρίως εθελόντριες, γυναίκες, οι οποίες όμως βροντοφώναξαν για τα πολύ…
Το πρωί της 25ης Ιουνίου 2012 η Βάσω Χατζημανώλη και η κόρη της πέρασαν από την περιοχή της Λίμνης Κορώνεια, εκεί που βρίσκονται τα φανάρια του Αγ. Βασιλείου και αντίκρισαν πάνω στις καυτές πλάκες του πεζοδρομίου αυτό το κουβάρι. Δεν ήταν πατσαβούρι, δεν ήταν ρούχο πεταμένο, ήταν ένα άρρωστο σκυλί, που δεν είχε πια τη δύναμη, να κάνει ούτε βήμα.