Ολοένα και καλύτερα είναι ο Σερ Μπαμ, ο σκύλος που πυροβολήθηκε στο κεφάλι στο χωριό Σπαθαραίοι στο νησί της Σάμου και μετά τις χειρουργικές επεμβάσεις στις οποίες υποβλήθηκε όλα δείχνουν ότι σύντομα ο πόνος που βίωσε θα ανήκει ολοκληρωτικά στο παρελθόν. Το ζώο πλέον έχει πάρει βάρος και χειρουργήθηκε ξανά για να κλείσει η τρύπα στη μουσούδα του με μόσχευμα χάρη στα χρήματα που προσέφεραν πολλοί, οι οποίοι ευαισθητοποιήθηκαν βλέποντας την κατάσταση του.
Επιβίωσε κόντρα στις προβλέψεις όλων...
Το Φιλοζωικό Σωματείου Σάμου επισημαίνει τα εξής: «Ο Σερ Μπαμ χάρη στις προσπάθειες γιατρών της Σάμου και συμβολικά της Αθήνας και του εξωτερικού πάει πολύ καλά και όπως όλα δείχνουν θα ξεπεράσει τα σοβαρότατα προβλήματα του και μάλλον θα πετύχει η δύσκολη επέμβαση.
Έτσι ήταν όταν το βρήκαν...
Λόγο της τόσο ευχάριστης εξέλιξης απορρίψαμε όλοι την (από ειδικούς Άγγλους κτηνιάτρους) προτεινόμενη ευθανασία. Ο Σερ Μπαμ όχι μόνο επιβίωσε, το τραύμα του, έχει φτάσει σε εξαιρετικό επίπεδο ανάπλασης, στα σημεία που είναι δυνατόν, γιατί εκεί που υπήρχαν απογυμνωμένα οστά, δεν είναι εφικτό και για αυτό θα προχωρήσουμε σε λίγες μέρες, στην πλαστική χειρουργική επέμβαση, με προσθήκη πλέγματος τιτανίου, προκειμένου να επουλωθεί πλήρως η τεράστια τρύπα που προκλήθηκε από τον πυροβολισμό.
Τον σκύλο φιλοξενεί η Μίνα Γεωργίου και αυτός απολαμβάνει κάθε στιγμή αρκεί να είναι μαζί της!
Είναι γεμάτος ζωή και όρεξη για παιχνίδια, όπως όλα τα κουτάβια στην ηλικία του, με εξαιρετική όρεξη για φαγητό, σε λίγο θα του κάνουμε δίαιτα όπως πάει, δυνατός, ιδιαίτερα προστατευτικός, με τον άνθρωπο που τον φροντίζει, μας κάνει τόσο χαρούμενους, με τις αναπάντεχες αλλαγές στην εξέλιξη της πορείας της υγείας του. Θέλουμε θερμά, επίσης να ευχαριστήσουμε, όλους εσάς που συμμετέχετε με το υστέρημα σας, στα έξοδα του χειρουργείου του!!! Θα σας κρατάμε ενήμερους,για την εξέλιξη του. Ελπίζουμε πως σύντομα θα γιορτάσουμε την ίαση του. Ας βάλουμε όλοι την θετική μας ενέργεια!!».
Αν μπορείτε να βοηθήσετε
Εθνική Τράπεζα: IBAN GR8701104010000040100272943
Δικαιούχος: Φιλοζωικό Σωματείο Σάμου
Στο χωριό Καλλίφυτος στη Δράμα παραμένει από την Κυριακή η φοράδα, που εντόπισε ένας πεζοπόρος, εγκαταλελειμμένη με δεμένα τα πόδια σε ορεινή περιοχή. Ο κτηνίατρος που εξέτασε σήμερα τις πληγές του ζώου, του έδωσε αντιβίωση και ξανακαθάρισε τα πόδια, τα οποία ευτυχώς είχαν καταφέρει να φροντίσουν σε βάθος οι εθελοντές της Φιλοζωικής Εταιρείας Δράμας που έσπευσαν να του δώσουν τις πρώτες βοήθειες.
Ο ψαράς Γιάννης Βούλγαρης με βίντεο που δημοσίευσε στο facebook έκανε γνωστό ότι στις 11 Ιανουαρίου εντόπισε τον σκύλο που βλέπετε μέσα στη θάλασσα στη…