Νεότερη ενημέρωση: Ο σκύλος μεταφέρθηκε στην Αθήνα και φιλοξενείται επί πληρωμή.
Στην παραλία Κρυονερίου Ροδόπης ζούσαν εδώ και τουλάχιστον 15 ημέρες δύο νεαρά σκυλιά μάλλον αδέρφια, ένα εκ των οποίων σερνόταν στο έδαφος αφού είναι παράλυτο στα πίσω πόδια. Τα σκυλιά, που είναι μόλις έξι μηνών και ακόμα δεν έχουν αλλάξει τα κουταβίσια δόντια τους, πολλοί έβλεπαν και απλώς τα προσπερνούσαν.
Δύο γυναίκες μόνο νοιάστηκαν γι' αυτά και η Μαρία Καδρούδη, που μίλησε στο www.zoosos.gr, κάνει έκκληση τουλάχιστον για το παράλυτο πλάσμα που στις 24 Μαΐου το εξέτασε κτηνίατρος και η ακτινογραφία έδειξε ότι έχει σπασμένη σπονδυλική στήλη.
Φυσικά η κατάσταση του δεν είναι αναστρέψιμη - πιθανότατα έχει χτυπηθεί από όχημα - και χρειάζεται και αμαξίδιο - καθώς έχει ήδη πληγές στα πόδια από την τριβή στο έδαφος - και φυσικά χρειάζεται υπεύθυνους κηδεμόνες, αλλά δυστυχώς η ευαισθησία πολλών εξαντλείται στο πληκτρολόγιο.
Η κα Καδρούδη απευθύνει έκκληση για την υιοθεσία του και επισημαίνει τα εξής: «15 μέρες τον βλέπανε οι ψαράδες... 15 μέρες έλιωνε ανάπηρος στην παραλία, είχε όμως μια σημαντική βοήθεια για να αντέξει... Την αδερφή του η οποία τον προσέχει σαν τα μάτια της, ακόμα με τα κουταβίσια δόντια της αυτή γαυγίζει για να προστατέψει τον αδερφό της... Πραγματικά δεν έχω ούτε λόγια ούτε αντοχές, έχω ήδη ανάπηρο στο σπίτι αναγκαστικά γιατί κανείς δεν ήθελε να τον αναλάβει, όλοι λένε όχι σε ευθανασίες όμως ή αλήθεια είναι ότι κανείς δεν θα αναλάμβανε την ευθύνη να φροντίσει ένα τέτοιο ζώο.
Οι ευαισθησίες σας σταματάνε στη θεωρία. Για τα άτομα που τα βλέπανε επί 15 μέρες και δεν τα πήγαν σε κάποιο κτηνίατρο δεν θα σχολιάσω κάτι... Τα έψαχνα όλο αυτό το διάστημα και εγώ και η Μαρία η Ευθυμίου, τα μεταφέραμε σε κτηνίατρο μέσα στα τσιμπούρια το αναπηράκι αφυδατωμένο με σοβαρή κατάκλιση στο ένα πόδι...
Δεν έχω ιδέα τι θα γίνουν και που θα καταλήξουν... Προσωπικά δεν μπορώ να αναλάβω και άλλο ανάπηρο ... Αν λέω αν ευαισθητοποιηθεί κάποιος και θέλει να αναλάβει είτε ιδιώτης είτε σωματείο για φιλοξενία και περιποίηση θα ήταν θαύμα...».
Η κα Καδρούδη είναι από τους λίγους που νοιάζονται για όσα συμβαίνουν εκεί στα ζώα και καθημερινά σιτίζει και φροντίζει δεκάδες από αυτά. Όμως της είναι αδύνατον να αναλάβει ακόμα ένα παράλυτο. Αν μπορείτε να βοηθήσετε επικοινωνήστε μαζί της μέσω facebook εδώ.
Η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.) αναφορικά με τις δύο καμήλες που διοργανωτές της συναυλίας «1.000 και μια νύχτες» έφεραν την 1η Σεπτεμβρίου στο…
Της Ελένης Ηλιοπούλου Μόνο απαγόρευση εξόδου από τη χώρα επέβαλε ανακριτής και εισαγγελέας στους δύο άνδρες (αδέρφια) οι οποίοι συνελήφθησαν την Παρασκευή 12 Απριλίου καθώς…
Αυτό το νεαρό πόνυ εντοπίστηκε στην Αργιθέα Παιανίας στην Αττική να καταδιώκεται και να δαγκώνεται από αδέσποτα σκυλιά. Μέσα στη νύχτα η Τόνια, που άκουσε τα γαυγίσματα και τη φασαρία, αφού κατάφερε να διώξει τους σκύλους μάζεψε το αιμόφυρτο - όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες που δημιοσιεύουμε - ζώο στην αυλή της και έτσι το έσωσε.