Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
διαβάστε επίσης
Κρίσιμες οι επόμενες 48 ώρες... Το Ερευνητικό Κέντρο Διάσωσης και Περίθαλψης Κητωδών «ΑΡΙΩΝ» έκανε γνωστό - σχετικά με την τραυματισμένη και εξαντλημένη ραμφοφάλαινα που βρήκε…
Ο δήμαρχος Ζαγοράς - Μουρεσίου Πηλίου Γιώργος Αντώνογλου - Κασσαβέτης μάθαμε πρόσφατα, πως αγαπάει τα ζώα ή τουλάχιστον τα δικά του κατοικίδια. Μέσα στο σπίτι του έχει τέσσερις γατούλες, ενώ στον κήπο ζουν άλλες δέκα μαζί με τα δύο σκυλιά του. Όλα αυτά τα πλάσματα έχουν τη φροντίδα που τους πρέπει. Όμως πως γίνεται ένας άνθρωπος, που πράγματι αγαπάει αυτά τα πλάσματα, να μην έχει κάνει απολύτως τίποτα ως δήμαρχος για τη διαχείριση του πληθυσμού των αδέσποτων ζώων που στην περιοχή του υποφέρουν.
Τα ξημερώματα της Δευτέρας 18 Φεβρουαρίου οι ομάδες αναρχικών «A.L.F.» και «Χαοτικοί» επιτέθηκαν με σπρέι σε διάφορους «στόχους» στις γειτονιές της Αθήνας. Σ’ ένα κατάστημα με γούνες και δερμάτινα πέταξαν μπογιές στη βιτρίνα. Σε γραφεία τμήματος για πειραματόζωα έγραψαν και εκεί συνθήματα με σπρέι. Το ίδιο έκαναν στην βιτρίνα ενός pet shop, σ’ ένα χασάπικο, ενώ έσπασαν με σφυρί το αυτοκίνητο ενός κυνηγού αφού αρχικά το είχαν βάψει με σπρέι, όπως οι ίδιοι δηλώνουν.