Το αυτοκίνητο του σημαδεμένο από χημική ουσία που κάποιος έριξε τα ξημερώματα της Τετάρτης 18 Δεκεμβρίου βρήκε ο Διονύσης Λιαρομμάτης ο οποίος είναι αντιπρόεδρος του Φιλοζωικού Συλλόγου Κρεστένων «Νοιάζομαι».
Όπως εξήγησε στο www.zoosos.gr είχε σταθμεύσει το όχημα τους - αφού ανήκει στον ίδιο και τη σύζυγο του που είναι και η πρόεδρος του συλλόγου - στο Δημοτικό Πάρκινγκ στα Κρέστενα Ηλείας κοντά στο σπίτι του και εκεί το βρήκε σε αυτή την κατάσταση με ζημιά στο χρώμα που φτάνει τις 2.000 ευρώ.
Ο κ. Λιαρομμάτης μας εξήγησε ότι την ημέρα της ονομαστικής του εορτής είχα λάβει από απόκρυψη τηλεφωνήματα από αγνώστους όλο ειρωνεία και είναι πεπεισμένος ότι αυτή η καταστροφή οφείλεται σε αντεκδίκηση για καταγγελία που έχει κάνει ο σύλλογος τους για κακοποίηση σκυλιών.
Αυτά και άλλα πολλά συμβαίνουν σε βάρος εκείνων οι οποίοι υπερασπίζονται τα ζώα και το δικαίωμα τους να ζουν χωρίς πόνο με τροφή και νερό.
Του Βαγγέλη Ρούμπου* Πάνω από 8 μήνες έχει διαρκέσει η προσπάθεια εθελοντών να περισυλλέξουν τα εγκαταλελειμμένα σκυλιά της χωματερής των Παξών. Η χωματερή... Στο σύνολό…
O Γιώργος Τσακρακλίδης πρόεδρος του Πολιτιστικού και Φιλοζωικού Συλλόγου Σπάρτης σε σχετική ανακοίνωση καταγγέλλει ότι τόσο στον Πάρνωνα όσο και στον Ταΰγετο κάποιοι σκόπιμα σκορπούν φόλες για να δηλητηριάσουν τα ζώα που δεν θεωρούν «χρήσιμα».
Σ’ έναν κάδο σκουπιδιών στον Πειραιά στη διασταύρωση των οδών Αιγάλεω και Αγχιάλου βρέθηκαν ζωντανά νωρίτερα σήμερα δύο γατάκια πεταμένα στα σκουπίδια και στον ίδιο…